Çarşamba , Aralık 1 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Orman Mühendisleri Odası Ve Ormancılar Derneği Ormanların Korunması Ve Geliştirilmesinin Önemini Vurguladı

Orman Mühendisleri Odası Ve Ormancılar Derneği Ormanların Korunması Ve Geliştirilmesinin Önemini Vurguladı

21 Mart Dünya Ormancılık Günü yarın kutlanacak… Orman Mühendisleri Odası ile Ormancılar Derneği, Dünya Ormancılık Gününü kutlayarak, ülkede ormancılıkla ilgili yasal çalışmalar yanında ormanların korunması ve geliştirilmesi için adım atılmasını istedi.

Orman Mühendisleri Odası Başkanı Can Conkbayır, kuzey yarımkürede İlkbaharın, güney yarımkürede de sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart’ın “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlandığını kaydetti.

Conkbayır, KKTC’de de bu günün 1978 yılından bu yana 41 yıldır kutlandığını belirterek, “Ormancılık Günü”nün ilan edilmesinin amacının; “Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de mevcut ormanların korunması, geliştirilmesi ve çok yönlü faydalarının çeşitli yayın organları ile halka duyurulması ve bu yöndeki farkındalığın artırılmasını sağlamak” olduğuna işaret etti.

Ormancılar Derneği de, dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından olan ormanlara gereken önemin verilmesi için Avrupa Tarım Federasyonu’nun (CEA) konuyu Birleşmiş Milletlere getirdiğini ve Gıda Tarım Organizasyonu’nun (FAO), 21 Mart 1971 tarihinde 21 Mart’ı; Dünya Ormancılık Günü olarak kabul ettiğini kaydetti.

Bütün dünyada olduğu gibi 21 Mart günü ile başlayan haftanın “Orman Haftası” olarak kutlandığı belirtilen açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta da 21 Mart’ın Ormancılar Günü olarak kutlandığı belirtildi.

Ormancılar Derneği, “Bizim için manevi olan bir gündür. Biz Ormancılar Derneği olarak her gün orman varlığımızı korumak geliştirmek için çaba sarf etmekteyiz” diyerek, “ormanların düşmanının çok” olduğunu işaret etti ve “Bu düşmanlara karşı koyup, ormanlarımızı korumalıyız. Ormanları korumak her yurttaşın görevidir” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir