Cuma , Eylül 25 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Merhum Başbakan Osman Örek, 20. ölüm yıldönümü olan bugün düzenlenen törenle anıldı.

Merhum Başbakan Osman Örek, 20. ölüm yıldönümü olan bugün düzenlenen törenle anıldı.

Merhum Başbakan Osman Örek, 20. ölüm yıldönümü olan bugün düzenlenen törenle anıldı. Lefkoşa Kabristanlığı’nda bulunan Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında yer alan anma törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bakanlar, askeri erkan ve diğer yetkililer katıldı.
Törende Cumhurbaşkanı Akıncı ve Örek’in ailesi, kabre çelenk sundu, saygı duruşu yapıldı, İstiklal marşı okundu ve konuşmalar gerçekleştirildi.
Merhum Başbakan Osman Örek’in kızı Yeşim Örek yaptığı konuşmada, Osman Örek’in bütün hayatını Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türk toplumunun haklarını korumaya adadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuşmasında, “Merhum Örek, Kıbrıs davasında 3 öncü isimden biriydi. Dr. Küçük, Rauf Denktaş ve Osman Örek. Kıbrıs Türk mücadele tarihine adını yazdıran birçok isimsiz kahramanlar vardır, ama bu isimler Kıbrıs Türk tarihinde öncü isimler oldu” dedi.
Akıncı, Kıbrıs Türk tarihinde Osman Örek’in birçok mevkide görev yaptığını, hukukçu kimliği ile Kıbrıs Türk toplumunun haklı davasını uluslararası topluma anlatma görevini üstlendiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, rahmetli Örek’in yıllar önce uluslararası alanda anlattıklarının bugün de anlatıldığını, bunların; bu topraklarda var olmak, özgür olmak, eşit kimlikle güvenlik içinde gelecekten endişe duymadan yaşayabilmek, tamamen başı dik, onurlu, kimsenin tahakkuku altında kalmadan eşit bir varlık olarak güvenlik içinde yaşamak olduğunu vurguladı.
Akıncı, “Talepler aynı… ama Rum tarafının tavrı da o gün de aynı bugün de aynı, acı ama gerçek. Geçmişte de bugün de var olan, anlaşılan mutabakatlardan geriye adım atmak ve adada tek söz sahibi olma çabası var” diye konuştu.
Akıncı, uluslararası alanda ve her alanda Kıbrıs Türk halkının haklılığını anlatmaya devam edeceklerini ve Osman Örek’in bitmeyen enerjisi gibi haklılıklarını anlatmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmişten bugüne değişen tek şeyin coğrafi bir değişiklik olduğunu, KKTC’nin kurulduğunu ifade ederek, KKTC’yi, en iyi şekilde hep birlikte çalışarak, ekonomik ve sosyal yapısıyla güçlü bir şekilde ileriye götürmek için çalışmaları gerektiğini vurguladı.
Akıncı, Örek’in ruhunun ancak böyle şad olacağını belirterek, Örek’i rahmetle andı.

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

LTB Dr. Fazıl Küçük Caddesi’nde Yağmur Suyu Drenaj Çalışması Yapacak. Yol Bölüm Bölüm Trafiğe Kapatılacak

Lefkoşa Türk Belediyesi, yarın Dr. Fazıl Küçük Caddesi üzerinde yağmur suyu drenaj çalışması yapacağını ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir