Salı , Eylül 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Fuat Oktay: “Rum Tarafının, Kıbrıs Türkünü Hiçe Sayan Yaklaşımlarına Göz Yummayacağız”

Fuat Oktay: “Rum Tarafının, Kıbrıs Türkünü Hiçe Sayan Yaklaşımlarına Göz Yummayacağız”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, katıldığı bir törende yaptığı konuşmada, “Kıbrıs’ın tek sahibi olduğunu zanneden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Kıbrıs Türk’ünü hiçe sayan yaklaşımlarına göz yummayacağız. Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini her zaman korumaya devam edeceğiz” İfadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün, Ada’nın kurucu ve eşit iki parçasından biri olduğunu belirterek, “Hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan ve birçok zorluğa göğüs geren Kıbrıs Türk’ünün sabrı ve dirayeti, bizler için gurur kaynağıdır. Bizler canımızla kanımızla Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında durduk, durmayı da sürdüreceğiz. Anavatan ve garantör Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da omuz omuza birlikte çalışmaya devam edecek. Kıbrıs, bizim milli davamızdır” diye konuştu.

Oktay, hedeflerinin Kıbrıs Türk’ünün siyasi eşitliğinin sağlanması ve Ada’daki meşru haklarının, güvenliğinin ve refahının garanti altına alınması olduğunu da vurguladı.

Oktay şunları kaydetti: “Bugüne kadarki çabalarımız, Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuçsuz kalmıştır. Kıbrıs Türk halkının hala birçok alanda ambargo ve kısıtlamalara maruz kalıyor olması, akıl ve vicdan sınırlarını zorlamaktadır. Kıbrıs Türk’ünün meşru mücadelesinde, tarihi sorumluluğumuzu yerine getirme yönündeki bir kez daha yinelemek isterim.”

 

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NATO’da 6’ncı Türkiye-Yunanistan Toplantısı Bugün Yapılacak

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında “Ayrıştırma Usullerinin” ele alınacağı teknik toplantılardan 6’ncısının bugün saat 14.00’te NATO …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir