Salı , Mart 9 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Türkiye’den elektrik gelmesi KKTC’de elektrik fiyatlarını yarıya düşürür ve arz güvenliği sorununu ortadan kaldırır. Hızla hayata geçirilmeli”

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Türkiye’den elektrik gelmesi KKTC’de elektrik fiyatlarını yarıya düşürür ve arz güvenliği sorununu ortadan kaldırır. Hızla hayata geçirilmeli”

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve enerji uzmanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’den kabloyla elektrik gelmesinin KKTC’de elektrik fiyatlarını yarı yarıya düşüreceğini ve arz sorununu ortadan kaldıracağını söyledi.

Kumbaroğlu, mazottan elektrik elde edilmesini “çağdışı, pahalı ve çevreye zararlı” olarak değerlendirdi.

KKTC ile Türkiye arasında enerji işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kumbaroğlu, Doğu Akdeniz’de refah ve işbirliğinin anahtarının enerji ekonomisi temelinde geliştirilecek diyaloğa bağlı olduğunu vurguladı.

East-Med boru hattı projesinin fizibilitesi olmadığını, uluslararası ve akademik çevrelerin de bunun farkında olduğunu kaydeden Kumbaroğlu, “KKTC ile işbirliği yapmadan Rumların buldukları rezervleri ticari değere dönüştürmesi zor” dedi.

KKTC’de güneş enerjisine dayalı bir sistem geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Kumbaroğlu, ‘saate göre değişen elektrik tarifesine geçişle’ faturaların azalmasının sözkonusu olmayacağını vurguladı.

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Şehitler İçin Tören Düzenlendi

Bingöl’den kalkan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan aralarında 8’inci Kolordu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir