Cuma , Ağustos 6 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı : “Kıbrıs’ta Barış Ve Huzur İçinde Yaşamaktan İmtina Ettiğimiz, Kaçındığımız Falan Yoktur’’

Cumhurbaşkanı Akıncı : “Kıbrıs’ta Barış Ve Huzur İçinde Yaşamaktan İmtina Ettiğimiz, Kaçındığımız Falan Yoktur’’

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 10’uncu Lefke Yafa Portakal Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta bir çözüm için yıllardır uğraş verildiğini anımsatarak, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute’nin yarın adaya gelerek her iki liderle ayrı ayrı görüşeceğini kaydetti. Özellikle Rum basınında Anastasiadis’in 3’lü görüşme önerdiği ancak kendisinin bunu reddettiğine dair haberler yer aldığını anlatan Akıncı, ‘’ Bizim görüşmeden, uzlaşmadan, Kıbrıs’ta barış ve huzur içinde yaşamaktan imtina ettiğimiz, kaçındığımız falan yoktur’’ dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün yıllardır bir çözüm arayışı içinde olduğunu ve bunu 2004’teki çözüm planına yüzde 65’lik evetle, Crans Montana’da Türkiye’nin de desteğiyle büyük çabalar vererek gösterdiklerini ama maalesef olmadığını belirterek, ‘‘ olmamasının temel nedenlerinin en başında geleni ne yazık ki Rum tarafının bu topraklarda en az kendileri kadar siyaseten eşit bir toplum olduğunu bir türlü içlerine sindirememesidir. En büyük eksik yıllardır bu olmuştur, bugün de yine budur’’ diye konuştu.

Akıncı, Rum tarafının kabul edilen uzlaşılmış konularda geri adım attığına dikkati çekerek, Anastasiadis’in Crans Montananın açılış konuşmasında Kıbrıslı Türklerin Bakanlar Kurulunda bir olumlu oy hakkını kabul ettik açıklamasına rağmen şimdi Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitlik hakkının kabul etmek istenmediğini söyledi.

Lute’den beklentisinin Anastasiadis ile görüştükten sonra özellikle siyasi eşitlik konusundaki bulanıklıklar giderilmişse o zaman 3’lü de 4’lü veya 5’li görüşmelere de hazır olduğunu kaydeden Akıncı, sırf bir araya gelindi, müzakereler başlıyor havası yaratıp halkı boş yere umutlandırmaya niyeti olmadığını ifade etti.

 

KAYNAK: BRT

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Erenköy Direnişi ve Şehitleri Anılıyor

Şanlı Erenköy Direnişi ve Erenköy Şehitlerini Anma Günü’nün 57’nci yıl dönümü dolayısıyla 8 Ağustos Pazar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir