Pazartesi , Mart 30 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Konusunda Değerlendirmelerde Bulundu

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Konusunda Değerlendirmelerde Bulundu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı olarak, BM Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un referans kavramlarını oluşturmaya yönelik çabasına en başından beri olumlu ve yapıcı bir şekilde katkı yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Akıncı yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıs’ta çözüme ulaşabilmek için akıl yolu, her şeye sıfırdan başlamak değil mevcut mutabakatlara, 11 Şubat 2014 belgesine ve BM Genel Sekreteri Guterres’in 30 Haziran 2017 tarihinde sunduğu çerçeveye sadık kalarak, makul bir süre içinde sonuca odaklanmaktır” ifadelerini kullandı.

Akıncı, şunları kaydetti:“Anastasiadis nüfus konusuna değinirken, eğer çözüm konusunda bir ivedilik duygusu içinde olsaydı, 2016 sonuna kadar geçerli olmak kaydıyla sunduğumuz rakamlar çerçevesinde ve uyarılarımızı da dikkate alarak, bir çözümü elde etmek için çaba harcardı. Hiçbir şey statik değildir, çözümsüz geçen zaman, fiziki yapıyı da nüfus yapısını da değiştirmektedir. Anastasiadis’in bir BM parametresi olan siyasal eşitliği ve bunun gereği Kıbrıs Türk halkının kararlara etkin katılım hakkını, geçmişte varılan uzlaşıya aykırı olarak, bugün çözüme engel şeklinde takdim etmeye çalışması kabul edilemez. Bakanlar Kurulu’nda en az bir Kıbrıslı Türk bakanın olumlu oyunun gerekliliğini, siyasal eşitliğin bir göstergesi olarak kabul ettiğini Crans Montana’daki konferansın açılış konuşmasında bizzat ilan ettikten sonra, bugün geldiği nokta elbette sorgulanacaktır.”

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Dünya Genelinde Vaka Sayısı 700 Bini Geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısının 702 bin 348’e ulaştığı, 33 bin 178 kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir