Cuma , Ağustos 14 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Candan İtalyan Basınına Konuştu: “Kıbrıslı Türkler AB’nin Parçasıdır, Avrupalıdır”

Candan İtalyan Basınına Konuştu: “Kıbrıslı Türkler AB’nin Parçasıdır, Avrupalıdır”

CTP milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan, Strasburg’da yapılan AKPA Genel Kurulu sırasında İtalyan medyasına verdiği röportajda,  Kıbrıslı Türklerin Avrupa ailesinin bir parçası olduğunu ve 2004 yılında Annan Planı’na verilen olumlu oy ile bu konudaki iradesini tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti.

“Kıbrıslı Rumlarla ortaklık içerisinde Kıbrıs adasında barışa ulaşmak istiyoruz. Hala bu amaç için çalışıyoruz. 1963 yılından bu yana devleti tek başına yöneten  Kıbrıslı Rumların bizlerle bir yönetim ortaklığına ve güç paylaşımına girmesi gerekiyor” diyen Candan, mevcut koşullar içerisinde Kıbrıslı Türklerin serbest şekilde ticaret ve daha birçok sıradan şeyi yapamadığına dikkat çekti.

Candan, bunlardan birinin de uluslararası spor karşılaşmalarında yer alınamaması olduğunu belirtti.

Kıbrıslı Türklerin, AKPA’da özel bir temsiliyet statüsüyle bulunduğunu, konuşma hakkı olduğunu ancak oy kullanılamadığını da vurgulayan Candan, Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne kadar Kıbrıslı Türklerin buradaki statüsünün güçlendirilmesi için de bir yol bulunması gerektiği üzerinde durdu.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı, Özel İzinle Gelenler Konusunda Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, özel izinle gelen bazı kişilere PCR testleri konusunda ayrıcalık yapıldığıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir