Cuma , Temmuz 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Erhürman Ve Kabinenin Bazı Üyeleri Lefke’de Halkla Buluştu

Başbakan Erhürman Ve Kabinenin Bazı Üyeleri Lefke’de Halkla Buluştu

Başbakan Tufan Erhürman, beraberindeki bazı bakanlarla birlikte dün akşam Lefke’de vatandaşlarla bir araya geldi.

Başbakan Erhürman, burada yaptığı konuşmada, Ülkede, ithalat ile ihracat arasında 1 milyar 700 milyon dolar dış ticaret açığı bulunduğuna işaret ederek, böyle bir ekonomik yapıda döviz hareketlenmelerinden ciddi şekilde etkilenmeler olduğunu kaydetti.

Erhürman, özellikle turizm sektöründen 900 milyon dolar civarı olan gelirin ülkede tutulması adına çalışmalar yapılmasının önemine işaret ederek, yıllardır turizmde ara eleman yetiştiriciliği ve turizmde yerli ürün kullanımıyla ilgili bir çalışma yapılmadığını, göreve gelir gelmez turizmde yerli ürünleri teşvik edecek modellerin hayata geçirilmesi çalışmalarına başlandığını anlattı.

Bilişim sektörünün ülkemiz için önemine vurgu yapan Erhürman, Tekno Park ve AR-GE yasalarının meclisten geçirildiğini ve Kalkanlı’daki Tekno Park’ın hayata geçmek üzere olduğunu vurguladı.

Erhürman, icraatlarla birlikte ülkede adaleti sağlama adına hesap sorma sürecinin de başladığına vurgu yaparak, istihdamlar konusunda yapılan uygulamalar ve münhallerle ilgili bilgiler verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Zeki Çeler ise, Lefke’de Bakanlığına bağlı tüm daireleri bir araya toplayıp halka daha iyi hizmet vermek için bir çalışma başlattıklarını kaydederek, Bakanlığının insan yaşamından ölümüne kadar her alanına dokunan bir alanı olduğunu söyledi. Çeler, Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı ödemeleri, ilaç ödemeleri ve diğer yatırımlarla ilgili yenilikleri anlatarak,ülke genelinde yaptıkları en önemli çalışmanın yerel iş gücünün artırılmasıyla ilgili olarak istihdam destek projesi olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Filiz Besim de özellikle Lefke ve bölge halkının büyük önem verdiği Cengiz Topel Hastanesinin kapatılmasının asla sözkonusu olmadığını ve daha da geliştirilmeye çalışıldığını belirterek, buradaki birçok gelişmenin yanı sıra Mayıs ayı başlarında diyaliz ünitesini de hayata geçirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bakanlık olarak koruyucu sağlık hizmetlerine büyük önem verdiklerini ifade eden Besim, sağlık hizmetlerine yerinden ve kolay ulaşım için sağlık merkezlerini de güçlendirdiklerini söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de gıda güvenliği, yem güvenliği, su denetimi, balıkçılık gibi konularda yaptıkları çalışmaları anlatarak, Lefke’ye ulaşan su sızıntısı konusunda insan sağlığını tehdit edecek sorunların ebatını küçültmek için Su işleri Dairesi ile Jeoloji ve Maden Dairesi’nin önemli çalışmalar imza attığını kaydetti. Şahali, LAÜ ile işbirliği içerisinde üreticilere önemli hizmetler verebildiklerine işaret ederek, Yedidalga Balıkçı Barınağının dip temizliğinin yapılması ve Lefke’deki hurmaları tehdit eden kırmızı palmiye böceği ile mücadele konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Bakanlık olarak Lefke ve bölgesinin turizmden gereken payı alması için çalıştıklarını kaydederek, Lefke’ye bir kent müzesi kazandırma çalışmalarında sona gelindiğini söyledi. Ataoğlu, Gaziveren bölgesinde turizm bölgesi ilan edilmek üzere 1200 dönümlük bir arazi için girişimler başlattıklarını ve bu bölgede doğal yapıyı bozmadan butik otel tarzında yatırımlar için proje çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek, OTEM’de başlatılan turizmde ara eleman eğitimine Lefke-Güzelyurt-Karpaz gibi bölgelerden katılımı sağlamak için yatılı olması yönünde çalışmalar başlattıklarını da açıkladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami de Bakanlığına bağlı sanayi bölgeleriyle ilgili ciddi adımlar attıklarını ve Lefke’de de bu konuda gerekli yatırımların ele alınabileceğini kaydederek, bitirilen hal yasa tasarısının hayata geçirilmesiyle Güzelyurt ve Magosa’da üreticinin ekonomik hayatını rahatlatacak hallerin oluşturulacağını söyledi. Nami, bakanlığına bağlı Cypfruvex’in güzel çalışmalara imza attığını ve ürünlerin dalında kalmadığını belirterek, Teknopark ve arge yasası, Kalkınma Bankası çalışmaları ve elektriğin maliyetini ucuzlatma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TC Milli Savunma Bakanı Akar Libya’da

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik ve Askeri İşbirliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir