Salı , Nisan 7 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay, Ankara’da TPAO Genel Müdürü Bilgin İle Görüştü

Özersay, Ankara’da TPAO Genel Müdürü Bilgin İle Görüştü

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Bilgin ile görüşerek Doğu Akdeniz bölgesindeki doğal gaz arama faaliyetlerini değerlendirdi.

Özersay, Ankara’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Bilgin ile yaptıkları görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Türk halkının bu alandaki hak ve menfaatlerine halel gelmemesi için adımlarımızı atmaya hiç çekinmeden devam edeceğiz” dedi.

Kudret Özersay’ın açıklaması şöyle: “KKTC olarak verdiğimiz ve bundan sonra verebileceğimiz ruhsatlar temelinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın bizim adımıza yürüttüğü çalışmaları, kazı faaliyet programını ve bugüne değin yapılan çalışmalarda elde edilen verilere dayalı analizleri değerlendirdik. Doğu Akdeniz bölgesinde kimsenin inkar edemeyeceği haklarımızı fiili olarak da hayata geçirmek için çalışmalarımızı ileriye taşıyoruz. Bu yaklaşımımız özellikle doğal gaz rezervleri açısından bu kaynakların bizim gibi bir diğer ortağı olan Kıbrıslı Rumlarla işbirliği yapılması konusundaki duruşumuzu dışlamıyor.”

“Elbette tercihimiz bu alanlarda hem Kıbrıslı Türklerin hem de Kıbrıslı Rumların bölgedeki olası kaynakları birlikte işletmesidir, çözüm olmasa da bu alanda işbirliği yapmaktır” diyen Özersay, “İşbirliği yapma önerimiz hala geçerlidir ancak buna yaklaşmıyorlarsa oturup hiç bir şey yapmadan bekleyemeyiz, seyirci kalamayız. Kıbrıs Türk Halkının bu alandaki hak ve menfaatlerine halel gelmemesi için adımlarımızı atmaya hiç çekinmeden devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK: TAK

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Pilli:Bir pozitif vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Pilli ,bugün toplam 323 test yapıldığını Lapta bölgesinde 1 pozitif vaka tespit edildiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir