Cuma , Temmuz 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı:” Bu İşin Türk’ü Rum’u Milliyeti Olmaması Odağında İnsanın Olması Lazım”

Akıncı:” Bu İşin Türk’ü Rum’u Milliyeti Olmaması Odağında İnsanın Olması Lazım”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bafra’da Concorde Hotel’de gerçekleştirilen 55. Ulusal Diyabet Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 55’incisi KKTC’de gerçekleştirilen Ulusal Diyabet, Metabolizma ve Beslenme Hastalıkları Kongresi’ne Hindistan’dan katılımın Güney Kıbrıs’ın Hindistan’daki Yüksek Komiserliği girişimleriyle engellenmesinin üzüntü verici olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bu işin Türk’ü, Rum’u milliyeti olmaması, odağında insanın olması gerekir. Halbuki bu bilimsel kongrenin faydalarından onlar da yararlanacak” dedi.

Güney Kıbrıs’ın bu tür girişimlerine yabancı olunmadığını söyleyen Akıncı, sadece bilimsel kongrelerde değil, folklor için gelen küçük çocukların dahi engellendiğini, Kıbrıs Türk halkının hak etmediği bir ambargo altında yaşatılmak istendiğini kaydetti.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkı ve onun temsilcilerinin Kıbrıs’ta barış ve huzur için elinden gelenin fazlasını yaptığını, günü geldiğinde referandumda yüzde 65 ile BM’nin barış planına oy verdiğini, Rum tarafından yüzde 75 oranında çıkan “hayır” oyu ile barış ve çözümün engellendiğini, Crans Montana’da kendisinin Kıbrıs Türk Toplumu Lideri sıfatıyla yürüttüğü çalışmaların akim kaldığını ve Rum tarafından kaynaklanan olumsuzlukların rol oynadığını söyledi.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TC Milli Savunma Bakanı Akar Libya’da

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik ve Askeri İşbirliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir