Pazar , Kasım 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Küçük; “Türk Tarafı İşbirliği Yapmasa, Bin 200 Kişiyi Nasıl Bulup Çıkaracaktık?”

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Küçük; “Türk Tarafı İşbirliği Yapmasa, Bin 200 Kişiyi Nasıl Bulup Çıkaracaktık?”

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, Türk tarafının kayıpların bulunması konusunda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirterek, insanlardan bilgi edinme konusundaki araştırmalarını genişlettiklerini, ekiplerine yeni araştırmacılar eklediklerini ve arşivlerin incelenmesi konusunda bir komite kurduklarını söyledi.

Gülden Plümer Küçük, TAK’a yaptığı açıklamada, adada sadece Rum kayıplar varmış gibi beyanatlar veren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne, büyük çoğunluğu 1963-64 yıllarında, geçiş noktalarında, polis nezaretinde ya da hastanelerde kaybolan Kıbrıslı Türklerin akıbetine ilişkin arşiv bilgileri paylaşma çağrısında bulundu.

Özellikle Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu’nun komite çalışmalarına yönelik eleştirilerinin komiteye zarar verdiğine işaret eden Küçük, insan hakları komiseri olarak çalışmalarla yakından ilgileniyorsa, komiteyi ziyaret edip, kendilerinden bilgi alabileceğini belirtti.

Kayıp Şahıslar Komitesi Türk üyesi Gülden Küçük, Kıbrıs’ta her iki tarafından da kayıpları olduğunu ancak Fotiu’nun adada sadece Rum kayıplar varmış ve komitenin görevi de sadece onları bulmakmış gibi açıklamalar yaptığını belirterek, “Tek sorumlu Türk tarafıymış gibi açıklamalarda bulunuyor. Türk tarafı işbirliği yapmasa, bin 200 kişiyi biz nasıl bulup çıkaracaktık? Yani biz bugüne kadar kayıpların yarısını bulup, çıkardık” dedi.

Gülden Küçük, askeri bölgelerde kazı yapılmıyor eleştirisinin hatırlatılması üzerine, bugüne kadar askeri bölgelerde 60’a yakın kazı yaptıklarını ve bunun da, iddiaların aksine, Türk tarafının işbirliğini gösterdiğini kaydetti.

Küçük, bulunan kayıpların büyük bölümünün KKTC’den çıkmasının, kayıpların büyük çoğunluğunun Kuzey Kıbrıs’ta gömülü olmasının ve Türk tarafının işbirliğini ne kadar ciddiye aldığının göstergesi olduğuna işaret etti. Küçük, “Demek ki Türk tarafı bu projeye en büyük, en gerekli katkıyı koymakta. Her türlü işbirliği gösterilmekte, maddi manevi her türlü destek verilmekte” dedi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı: “Ülkeye 3 Günlüğüne Gelen Bazı Kişilerin Süre Kuralını İhlal Ettiği Tespit Edildi”

Sağlık Bakanlığı,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı ve Adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir