Salı , Eylül 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / DPÖ hanehalkı işgücü anketi sonuçlarını açıkladı… İşsizlik yüzde 6.9, istihdam oranı yüzde 47.3

DPÖ hanehalkı işgücü anketi sonuçlarını açıkladı… İşsizlik yüzde 6.9, istihdam oranı yüzde 47.3

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, 2018 Hanehalkı  İşgücü Anketi Sonuçlarını açıkladı. Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre, KKTC’de toplam işsiz sayısı 9,873 kişi olarak tespit edilirken, işsizlik oranı KKTC genelinde yüzde 6.9, erkeklerde yüzde 5.7, kadınlarda ise yüzde 9.0 olarak açıklandı. 15-24 yaş grubundaki genç nüfusun işsizlik oranı ise yüzde 22.0 olarak tespit edildi.
Buna göre yüzde 12.9 ile en yüksek işsizlik oranı Güzelyurt  ilçesinde, yüzde 4.8 ile en düşük işsizlik oranı ise Lefke ilçesinde tespit edildi.
Anket sonuçlarına göre toplam istihdam 132 bin 411 kişi olarak açıklanırken, istihdamdaki gelişmeyi açıklayan önemli bir gösterge olan istihdam oranı, KKTC genelinde yüzde 47.3 olarak hesaplandı.
Toplam istihdam içinde kamu istihdamının payı yüzde 26.8 iken özel sektör istihdamının payı ise yüzde 73.2 olarak tespit edildi. 

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Meclis Başkan Yardımcısı Töre Azerbaycan’a Destek Mesajı Verdi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, yazılı açıklama yaparak Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını kınadı. Töre açıklamasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir