Pazar , Kasım 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / YÖK’ ten “Uluslararası Öğrenci Kontenjanı” Düzenlemesi

YÖK’ ten “Uluslararası Öğrenci Kontenjanı” Düzenlemesi

Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerdeki program kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması kaldırıldı.

Yükseköğretim Kurulu’nda yapılan açıklamaya göre,  kurum tarafından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına ilişkin yeni bir karar alındı.

Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunda yer alan “programların kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması” kaldırıldı. Bu yeni düzenleme devlet ve vakıf bütün üniversiteler için geçerli olacak.

Üniversitelerin program bazında yurt dışından öğrenci kabul kontenjan talepleri, her eğitim ve öğretim yılı başlangıcından önce belirlenecek bir tarihe kadar kısıtlamaya tabi olmadan Yükseköğretim Kurulu’na bildirilecek. Talepler, YÖK tarafından değerlendirilerek karar verilecek ve üniversitelere duyurulacak.

“Tıp” ve “diş hekimliği” programları içinse bu alanların özelliklerinden dolayı bazı istisnai şartlar getirildi. Bu iki programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzundaki bir önceki yıla ait kontenjanının yüzde 50’si ile sınırlandırılacak.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir