Pazar , Aralık 8 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / İnsan Hakları Derneği, Türkiye’nin Sondajlara Başlamasının Londra Ve Zürih Antlaşmalarına Dayandığını Belirtti

İnsan Hakları Derneği, Türkiye’nin Sondajlara Başlamasının Londra Ve Zürih Antlaşmalarına Dayandığını Belirtti

KKTC İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Fatih gemisinin adanın batısında doğal gaz kaynakları için sondaja başlamasının Londra ve Zürih Antlaşmaları’na dayandığını belirtti.

Işık, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sondaj çalışmalara başlanmasının “Kıbrıslı Rumlarının doğal kaynaklar ve ada üzerinde sözde tek aidiyet ve söz sahibi iddialarına en etkili yanıt” olduğunu kaydetti.

Işık, “Doğu Akdeniz’de garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak amacıyla başlattığı girişim tamamen Uluslararası 1960 Londra ve Zürih Antlaşmaları ile garantörlük haklarına dayanmaktadır” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne Kıbrıslı Türklerin ortaklık haklarına saygı göstermesi çağrısında bulunan Işık, Kıbrıs Türk halkının Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları üzerindeki hakkının doğal kaynakların paylaşım ve aidiyetini düzenleyen Uluslararası Hukuk’a dayanmakta olduğunu ifade etti.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

“Kapalı Maraş, Lala Mustafa Paşa’nın Mirası”

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Kapalı Maraş’ın tamamının vakıf malı olduğunu bildirdi. Lala Mustafa Paşa’nın, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir