Cuma , Ağustos 7 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Meclis Başkanı Uluçay, Güney Kıbrıs’a Mesaj Gönderdi: “Doğal Kaynaklar Üzerinden Gerginlik Değil Uzlaşı Sağlanmalı”

Meclis Başkanı Uluçay, Güney Kıbrıs’a Mesaj Gönderdi: “Doğal Kaynaklar Üzerinden Gerginlik Değil Uzlaşı Sağlanmalı”

Cumhuriyet Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne mesaj göndererek, “Adanın etrafındaki doğal kaynaklar üzerinden gerginlik değil uzlaşı sağlanmalı” dedi.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay bugün bir kabulü sırasında yaptığı açıklamada, son günlerde adanın etrafında bulunan doğal gaz rezerviyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Münhasır ekonomik alan içerisindeki doğal kaynakların kullanılmasının hem adanın ekonomisine katkı sağlaması açısından hem de iki tarafın ilerde anlaşma sağlayabilmesi açısından bir uzlaşı vesilesi olması gerektiğini vurgulayan Uluçay, iki taraf arasındaki iş birliği modelinin geliştirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Uluçay, bir iş birliği yaratılmasının mümkün olmasının, her iki tarafa da yarar sağlayacağını belirtti. Uluçay, adanın doğal güzelliklerinin yanı sıra bir süreden beridir münhasır ekonomik alanda doğal kaynakların ortaya çıktığı ve bu doğal kaynaklardan, hidrokarbon yataklarından adanın ekonomisine olumlu yansıması muhtemel doğal gaz rezervlerinin olabileceğinin uluslararası araştırmacıların araştırmaları sonucunda ortaya çıktığını kaydetti.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Töre: “Erenköy’de Destan Yazan Mücahitler ve Türk Jetlerinin Kıbrıs Türk Halkının Direnişine ve Varoluşuna Can Katmıştır”

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Şanlı Erenköy Direnişinin yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Erenköy’de destan yazan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir