Çarşamba , Ocak 22 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Hükümet Protokolü İmzalandı …Yeni Kabine Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Sunuldu…

Hükümet Protokolü İmzalandı …Yeni Kabine Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Sunuldu…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın geçen Salı günü hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’la üç kez görüştükten sonra 35’inci hükümeti kurma konusunda anlaştı.

İki Parti bugün saat 10.00’da Meclis’te hükümet protokolü imzaladı.

Protokolde Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi yetkili kurullarının, ekonomi açısından güçlü, Meclis çalışmaları açısından istikrarlı ve tüm sorunların üzerine cesaretle yürüme konusunda kararlı bir hükümete olan ihtiyacı göz ardı etmeden; Kıbrıs Türk Halkının geleceğine dair toplumsal sorumluluklarının bilinciyle ülkemizin gerek ekonomik, gerek siyasal ve gerekse Kıbrıs konusu bağlamında içinde bulunduğu hassas dönemi ve şartları da dikkate alarak; Halkın ihtiyaçlarını önceleyen bir anlayışla güçlü, kararlı ve istikrarlı bir koalisyon hükümeti kurmaya karar verdiği vurgulanıyor.

Protokolde ayrıca Bakanlıklar, bağlı daireler ve kurum/kuruluşlar ile ilgili olarak yapılacak düzenlemeye de yer veriliyor. Protokolde, ekonomi, Kıbrıs sorunu, hidrokarbon zenginlikleri konusunda izlenecek politikalar, Bakanlar Kurulu’nun çalışması, öncelik verilecek yasalar  imar planlar gibi birçok başlık yer alıyor.

Protokolün imzalanmasının ardından Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar saat 11.00’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yeni kabineyi sundu.

Buna göre;  Başbakan Ersin Tatar; Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay; Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu; Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu; İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan; Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel; Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz; Sağlık Bakanı Ali Pilli; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu.

Yeni kabine bugün saat 14.00’te Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak.

 

KAYNAK: BRT TV

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Atatürk Kültür Merkezi Milli Kütüphane Arşivi, Araştırmacılara Daha İyi Hizmet Verebilmek İçin Yeniden Düzenlendi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Kültür Merkezi Milli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir