Çarşamba , Haziran 26 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Emekli Tümgeneral Karabelen, 36’ncı Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

Emekli Tümgeneral Karabelen, 36’ncı Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunda rol oynayan isimlerden, Emekli Tümgeneral Daniş Karabelen, 36’ncı ölüm yıl dönümünde Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği’nde düzenlenen törenle anıldı. Ayrıca,  TMT’ye hizmet veren 26 kişiye de milli mücadele madalyası takdim edildi.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Sekreteri Çetin Serez, anma töreninde yaptığı konuşmada, “Daniş Paşa, var oluş için verdiğimiz kutsal kavgaya imza atan bir komutandı, bu onurlu mücadelemize her yönüyle katkısı büyüktü” dedi.

KKTC’nin hudutlarının, büyük direniş ve mücadeleden sonra çizildiğini belirten Serez, “Bu topraklar Türk’ündür” vurgusunda bulundu.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Asbaşkanı Celal Bayar da, “Yaşamının uzunca bir bölümünü Kıbrıs Türklerinin bu adada var olabilmesi için harcayan Daniş Karabelen Paşa’yı unutmam mümkün değildir. Onu her zaman saygıyla anıyoruz” dedi.

Kıbrıs konusunda da konuşan Bayar, “Eşitlik ve egemenliğimiz kabul edilmeden ne görüşme yapılabilir ne de federasyon olabilir. Rumların öngördüğü şartlarda masaya oturmak 60 yılımızı heba etmek, haklarımızdan vazgeçmek demektir.  Bunu kabul ettiğimiz takdirde Karabelen Paşa hakkını helal etmez, mukavemetçi ve şehitlerimizin kemikleri sızlar. Buna müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NÖBETÇİ ECZANE 25/06/2019 SALI

LEFKOŞA DENİZ ÇORBA ECZANESİLefkoşa  Belediye Bulvarı 91/B Yenikent ( Miraje Restorant Çaprazı KIB-ET yanı)  2237272 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir