Pazar , Aralık 15 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar, “Kıbrıs Konusu, Eskisi Gibi Değil, Bu Süreci Anavatan Türkiye’yle Birlikte Yönetmeliyiz”

Başbakan Tatar, “Kıbrıs Konusu, Eskisi Gibi Değil, Bu Süreci Anavatan Türkiye’yle Birlikte Yönetmeliyiz”

Başbakan Ersin Tatar, yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda “Kıbrıs konusu sürekli evirilmekte. Doğu Akdeniz’deki hareketlilik, Güney Kıbrıs’ın çeşitli büyük ülkelerle anlaşmalar imzalaması, Türkiye’nin bu bölgede hak ve çıkarlarımızı korumak için iddialı adımlar atması, Fatih ve Yavuz gemisinin buralara gelip Kıbrıs etrafında sondaj çalışmalarında bulunabileceği ve Türkiye’nin pozisyonunun daha da netleşmesi, dolayısıyla Kıbrıs eski Kıbrıs değil. Yani sadece toprak meselesi değil, bu bölgedeki egemenlik hakları, bu bölgedeki hak ve çıkarlar. Sadece denizlerdeki değil, aynı zamanda hava sahası. Çok önemli kritik bir yerde yaşıyoruz. Biz bu süreci mutlaka ve mutlaka, her zaman olduğu gibi anavatanımız, garantörümüz Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yönetmek durumundayız” dedi.

Fransa’ya üs verilmesi konusunda da Başbakan Ersin Tatar, bunun Rum tarafının büyük bir ayıbı ve hukuksuzluk olduğunu kaydetti.
Rum tarafının kendilerini hala Kıbrıs Cumhuriyeti olarak gördüğüne dikkat çeken Başbakan Tatar, bu konuda Kıbrıs’ın üç garantörü olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de söz hakkı olduğunu söyledi.

Başbakan Ersin Tatar şöyle devam etti:
“Uluslararası hukuka göre, böyle tek başlarına Fransa’ya üs vermeleri kabul edilemezdir. Bundan Kıbrıslı Türkler olarak rahatsızız. Ayni zamanda Türkiye de pozisyonunu netleştirmiştir. Türkiye de buna tabi ki olumlu bakmaz. Tepkimiz sonsuzdur. Bu pozisyonumuzu KKTC hükümeti olarak sürdüreceğiz” dedi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TİKA’nın yurt dışındaki 62’nci ofisi Pazartesi Lefkoşa’da açılıyor…

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) 62’nci yurt dışı ofisinin resmi açılışı Lefkoşa’da  TC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir