Çarşamba , Ekim 28 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ankara’da “Doğu Akdeniz’de Hukuk Ve Siyaset” Sempozyumu

Ankara’da “Doğu Akdeniz’de Hukuk Ve Siyaset” Sempozyumu

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset” konulu sempozyum düzenlendi.

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, 2011 yılına kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bölge ülkelerle yaptığı ikili anlaşmaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye olarak sadece protesto etmekle yetindiklerini, ancak 2011 yılında önemli bir adım atılarak dönemin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması imzalanmasıyla, o günden sonra çok ciddi adımların atılmaya başlandığını hatırlatarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu anlaşmaya istinaden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığını KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı adına petrol araştırması yapması için yetkilendirdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafı olarak her zaman için Rum tarafıyla diyalog içinde olmayı istediklerine vurgu yapan Büyükelçi Köprülü, o günlerde Rum tarafına iki teklif yapıldığını bunlardan birincisinin petrol doğalgaz aramalarının adada kapsamlı bir çözüme ulaşılıncaya kadar durdurulması diğer teklifin ise ada etrafında bulunacak olan hidrokarbonların araştırılması, çıkarılması, paylaşılması, pazarlanması konusunda bir komisyon kurularak her iki tarafında siyasi olarak sözü olarak diyalog ortamı içerisinde çalışma yapılmasıydı. Her iki teklif için Rum tarafından herhangi bir yanıt alınmadığını her zaman için hidrokarbon sorununun işbirliği ve diyalogla çözüleceğine inandıklarını ifade etti.

Haklarının Rum tarafınca gasp edilmesine izin vermeyeceklerini Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte gerekli adımların atılmakta olduğunu ifade eden Büyükelçi Köprülü “Biz her zaman için her platformda haklarımızın korunması açısından elimizden geleni Rum tarafının attığı adımlara paralel adımlar atacağımızı ifade ettik. Bunu da yapmaya devam ediyoruz” dedi.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Pençe-Kaplan Operasyonunda Çok Sayıda Silah Ve Mühimmat Ele Geçirildi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında, mağara ve sığınaklarda yapılan aramalarda çok sayıda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir