Cuma , Ekim 18 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Kıbrıs Türk MS Derneği, MS Hastalarının Yaşadığı İlaç Eksikliğinin En Kısa Zamanda Giderilmesini İstedi

Kıbrıs Türk MS Derneği, MS Hastalarının Yaşadığı İlaç Eksikliğinin En Kısa Zamanda Giderilmesini İstedi

Kıbrıs Türk MS Derneği Başkanı Sibel Hançerli yaptığı açıklamada, MS hastaları için yaşanmakta olan ilaç eksikliğinin en kısa zamanda giderilmesini istedi.

Kıbrıs Türk MS Derneği Başkanı Hançerli, Uluslararası Multiple Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mayıs ayının son çarşamba günün Dünya MS Günü olarak ilan edildiği belirtilerek, MS’in merkezi sinir sistemini tutan bağışıklık sistemiyle ilintili olduğu kabul edilen kronik bir hastalık olduğunu kaydetti. Hançerli, hastalığın özellikle kadınlarda ve genç erişkinlerde daha sık görüldüğünü kaydetti.

Nedeni tam olarak anlaşılamamış olan MS’in tam bir tedavisi olmamakla birlikte gidişatının tedavilerle büyük oranda yönetilebildiğini belirten Hançerli, zaman zaman ilaç sıkıntısı yaşandığını, bu yüzden hastaların tedavi sürecinin ve hayat kalitesinin olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Hançerli, Kuzey Kıbrıs’ta istihdam konusunda MS hastalarına özel bir yasal düzenleme olmadığına da dikkat çekti.

Hançerli, “MS hastaları ancak engelli olurlarsa, engelli kontenjanından istihdam edilebiliyor. Bu durum hastaları mutsuz eden bir şey ve hastalar ‘bize iş vermek için bizi tekerlekli sandalyede mi görmek istiyorsunuz’ diye isyan etmektedirler. MS hastaları verimli oldukları çağda iş imkanı sağlanmasını istiyor” diye konuştu.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Tehdit Ve Küfürlerle İlgili Polis Genel Müdürlüğü Ve Başsavcılığa Dosya İletildi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ailesine yönelik son günlerde özellikle sosyal medya aracılığıyla ölüm tehditleri savuran, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir