Pazartesi , Kasım 18 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Hükümet Programı Görüşmesi Tamamlandı

Hükümet Programı Görüşmesi Tamamlandı

Cumhuriyet Meclisi’nde UBP-HP Hükümet Programı üzerine yapılan görüşmeler dün tamamlandı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güven oylaması için 1 Haziran Cumartesi saat 10.00’da toplanacak.

Yaklaşık 13 saat süren görüşmenin 1 tam gün sonrasında yapılacak oylamada, hükümetin güvenoyu alabilmesi için, toplantıya katılanlardan güvenoyu verenlerin sayısının ret oyu verenlerden fazla olması gerekiyor.

Anayasa’ya göre güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.

Başbakan Ersin Tatar, gün boyu süren görüşmenin ardından söz alarak, programın uzun bir çalışma sonrası ortaya çıktığını, eksiklikler olabileceğini ancak uyum içinde ülkeye hizmet için çalışacaklarını belirtti.

Tatar, Meclis’in 1 Temmuz-1 Ekim tatil olduğunu ancak yaz aylarında çalışmaların süreceğine inanç belirtti. Tatar, ekonomik mali işbirliği protokolünün yürürlüğe girmesiyle Türkiye’nin desteğini alarak hizmetlere hızlı bir şekilde başlayacaklarını kaydetti.

Tatar, 2019 için ayrı bir protokol, 2020-2022 dönemi için ise ayrı bir protokol düşündüklerini ifade ederek, ulaşım, eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanda halka hızlı ve kaliteli bir şekilde hizmet götürmenin hedefleri olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleei Bakanı Kudret Özersay da, hükümet programında yazmayan veya eksik bırakılan konuların üzerine gidilmeyecek diye bir durum olmadığını söyledi. Özersay, örneğin dokunulmazlık ve yolsuzluk dosyalarının hükümet programında olmayabildiğini ancak protokolde bulunduğunu kaydetti.

Özersay, yargıdaki sorunların programda yazılmadığını ama bina, personel gibi sıkıntıların herkes tarafından bilindiğini ifade etti.  Özersay, “Bunun yanında Maliye’den iki dairenin başbakanlığa bağlanmasıyla  ilgili yapılan hukuka uygunluk ve işlevsellik konusundaki eleştirilerde haklılık vardır. Hukuka aykırı düzenleme yapmayacağız. Eleştirileri dikkate alacağız” diye konuştu.

Kaynak: tak

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Meclis’te Rumlar Tarafından KKTC Bayrağına Yapılan Çirkin Saldırı da Ele Alındı

Başbakan Ersin Tatar Meclis Genel Kurulu’nda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde KKTC bayrağının yakılması konusuyla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir