Salı , Ağustos 4 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Sucuoğlu: “Kayıt dışılığı önlemek için af ve otomasyon sistemi geliyor”

Sucuoğlu: “Kayıt dışılığı önlemek için af ve otomasyon sistemi geliyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, bakanlıkta önceliğinin kayıt dışı işçiliği önlemek olduğuna dikkat çekerek, kayıt dışı işçiliğin geçtiğimiz yıl yüzde 20.44, 2017’de yüzde 14.43, 2016’da yüzde 14.31, 2015’te 10.97, 2014’te yüzde 10.94 olduğunu ve kayıt dışı işçiliğin son dönemde yükseldiğini belirtti.

Sucuoğlu, yatırımlarını düzgün yapan işverenlere af çıkarmayı hedeflediklerini, dolayısıyla kayıt dışılığın kontrolünü yapacaklarını kaydetti.

Ayrıca, otomasyon sistemi getireceklerini dile getiren Bakan Sucuoğlu, “Otomasyon sistemini getirip, işe giriş çıkışları kontrol edeceğiz ve böylelikle kayıt dışılığın önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, Genel Sağlık Sigortası konusunu hızlı bir şekilde gündeme getirip, aktif hale getireceklerini ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu, hayata geçirecekleri öncelikli projelerini şu şekilde sıraladı: “

İş Yasası’nda pratik değişiklikler getireceğiz.

Ayrımcılığı Önleme Yasası yapacağız.

Engelsiz Yaşam Evi’ni tamamlayıp 2’nci etap projesini hızlandıracağız.

60 yaş üstü yetişkinlerin gündüz bakım merkezinin temelini atacağız.

Lefkoşa ve Gazimağusa’da özellikle çalışan annelerin hayatını kolaylaştırmak için 2 kreşin açılması konusunda adımlarımızı atacağız.

Karpaz’daki engelli bireyler için çalışmalar yapacağız.

İş güvenliği için çalışmalar yapacağız.

Gazimağusa’da ucube gibi atıl durumda olan SeaSide’ın değerlendirilmesini yapıp, ihaleleri gündeme getireceğiz.”

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Birleştirilmiş 2020 Mali Yılı Bütçe Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname Ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2020 Mali Yılı Bütçesi Kabul Edildi

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak Sivil Savunma Teşkilatı Personel Değişiklik Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir