Pazar , Şubat 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 43. KKTC Uluslararası Fuarı Törenle Açıldı

43. KKTC Uluslararası Fuarı Törenle Açıldı

Yerli ve ithal ürünlerin tanıtımının yapıldığı “43. KKTC Uluslararası Fuarı”, törenle açıldı. 23 Haziran’a kadar sürecek Fuarda KKTC’den 115,  Türkiye’den 36 katılımcı firma veya kuruluş, ürün ve hizmetlerini tanıtıyor.

Lefkoşa’da Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı’nda yer alan Fuarın açılışına,  Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bazı bakanlar, milletvekilleri ve yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Dün akşam saat 19.00’daki açılış töreninde, Meclis Başkanı, Uluçay, Başbakan ile Ekonomi ve Enerji Bakanı birer konuşma yaptı.

FUAR

Sergilenen ürünlerin satışının yapılmayacağı sosyal, kültürel ve eğlence etkinliklerinin de yer aldığı Fuar, 10 gün sürecek ve 23 Haziran’da tamamlanacak.

Ülkenin en önemli ekonomik organizasyonlarından biri olan KKTC Uluslararası Fuarı, ülkenin sanayi ve ticari yaşamında prestij açısından önemli yer tutuyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı organizasyonuyla düzenlenen fuarda, firmalar ürünlerini 3 bin metrekare kapalı ve 5 bin metrekare açık alanda sergileyecek.

Fuar, pazar, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günler 19.00 – 23.00; Cuma ve Cumartesi günlerinde ise 19.00 – 24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Fuara KKTC’den 57 sanayici-imalatçı, 53 ithalatçı ve 5 de tanıtım amacıyla olmak üzere 115 firma veya kuruluş katılacak.

Türkiye Cumhuriyeti katılımcıları bu yıl yine geçmişte olduğu gibi, Akdeniz İhracatçı Birliği tarafından organize edildi. Türk Malı imajının öne çıkarılması amacıyla milli katılımla organize edilen fuarda Türkiye’den 36 firma yer alacak.

Geçen yılki fuara KKTC’den 119, Türkiye’den 287 firma katılmış ve fuarı 65-70 bin kişi ziyaret etmişti.

 ULUÇAY

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Fuarın açılışında yaptığı konuşmada, ekonominin gelişmesinde özel sektörün gelişmesinin önemini vurguladı.

Kıbrıs adası etrafındaki doğalgaza da değinen Meclis Başkanı Uluçay, “KKTC olarak Güneye, her zaman, ekonomik değerin iki halka olumlu yansıyabilmesi için, bölge ülkelerine da ekonomik değer olması için doğalgazın çatışma aracı değil uzlaşı aracı olması çağrı yaptık”  diyerek, bu çağrıyı yineledi. Uluçay, bu alandaki işbirliğinin olumlu yansımalar yaratacağını vurguladı.

TATAR

Başbakan Ersin Tatar da, KKTC ekonomisinin sıkıntılara rağmen büyümekte olduğunu dile getirdi.

Tatar, sektörleri desteklemenin önemine dikkat çekerek, hükümetin yerli üreticileri destekleyeceğini vurguladı ve ithalat yerine yerli üretimle ülkenin geliştirilebileceğini belirtti.

TAÇOY

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, açılışta yaptığı konuşmada, günümüzde tüm pazarlarda büyük  bir rekabet yaşandığını kaydetti ve bu pazarlarda üretimden gelen liderlik gücünün, yerini pazarlama ve tanıtım çalışmalarının başarısından gelen liderliğe bıraktığını söyledi. 

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir