Cuma , Ekim 18 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: “Maraş Açılırken Mutlaka Vakıf Malları İle Eski Sahiplerinin Hak Ve Menfaatleri De Göz Önünde Bulundurulacak”

Tatar: “Maraş Açılırken Mutlaka Vakıf Malları İle Eski Sahiplerinin Hak Ve Menfaatleri De Göz Önünde Bulundurulacak”

Başbakan Ersin Tatar, Hükümetin, Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin statükoyu Kıbrıs Türkü’nün aleyhine kullanmasına dur demek kararlılığında olduğunu vurguladı.

Başbakan Tatar yaptığı açıklamada, Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresinde açılması için ilk etapta bir envanter çalışması gerçekleştirileceğini, hükümetin bu yönde bir karar aldığını belirterek, “Maraş açılırken mutlaka vakıf malları ile eski sahiplerinin hak ve menfaatleri de göz önünde bulundurulacak” dedi.

Başbakan Tatar, açıklamasında, “Gerçekler ortadadır. Rum tarafının açıklamaları, istemleri ve izlediği politika yüzünden Kıbrıs konusuna federal bir çözüm bulunması mümkün olmaktan çıkmıştır. Bu durumu değerlendiren hükümetimiz bir yandan Avrupa Birliği çatısı altında iki ayrı devletli çözümü gündeme taşırken diğer yandan da Maraş konusunda bir açılım yapmayı uygun görerek harekete geçmiştir. Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresinde açılması için ilk etapta bir envanter çalışması gerçekleştirilecek” ifadesini kullandı.

Tatar, ayrıca,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi, Cumhurbaşkanı ve siyasal partilerin konu ile ilgili olarak bilgilendirileceğini kaydederek “Maraş’ın açılması gündeme geldiğinde is mutlaka vakıf malları ile eski sahiplerinin hak ve menfaatleri de göz önünde bulundurulacaktır. Dolayısı ile daha yolun başındayız. Halkımızın çıkarları için çalışan bir hükümet söz konusudur ve hepimizin amacı bu olduğuna göre, spekülasyonlara başvurmanın, gereksiz tartışmalar yaratmanın bir anlamı ve yararı yoktur” dedi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Tehdit Ve Küfürlerle İlgili Polis Genel Müdürlüğü Ve Başsavcılığa Dosya İletildi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ailesine yönelik son günlerde özellikle sosyal medya aracılığıyla ölüm tehditleri savuran, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir