Cumartesi , Ekim 19 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Çavuşoğlu: “KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan Ve İngiltere İle Gayriresmi Görüşüyoruz”

Çavuşoğlu: “KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan Ve İngiltere İle Gayriresmi Görüşüyoruz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’de İstediğimiz tek şey; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, AB, herkesin kabul ettiği Kıbrıs Türkleri’nin haklarının garanti altına alınması. Çok mu şey istiyoruz? Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC, Yunanistan ve İngiltere ile neyi müzakere edeceğimizi gayriresmi görüşüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs konusunda konuşan Çavuşoğlu şunları kaydetti: “İki tarafın siyasi eşitliğine dayanmayan çözüm kalıcı olmaz. Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alan çözüm için çaba sarf ediyoruz. Neyi müzakere edeceğimizi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve KKTC ile Yunanistan ve İngiltere ile gayriresmi görüşüyoruz. Akdeniz, Kıbrıs etrafında doğal kaynakların paylaşılması konusu en önemli konulardan bir tanesidir. Kıbrıs etrafında ve Akdeniz’deki doğal kaynakları birbirimizi ayrıştırıcı unsurlar olarak görmek istemiyoruz. İstediğimiz tek şey var; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, AB herkesin kabul ettiği Kıbrıs Türkleri’nin haklarının garanti altına alınması. Çok mu şey istiyoruz? Paylaşmayı öğreneceğiz.”

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

17. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali’nde 3 Basses Konseri

17. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali’nde çarşamba akşamı saat 20.30’da Bellapais Manastırı’nda 3 BasSes Konseri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir