Cuma , Nisan 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / YÖK’ten Üniversite Kontenjanlarına İlişkin Açıklama

YÖK’ten Üniversite Kontenjanlarına İlişkin Açıklama

Yükseköğretim Kurulu tarafından, bu yıl üniversitelerin ön lisans ve lisans düzeyinde örgün öğretim programları için 835 bin 66 kontenjan belirlendiği bildirildi.

Yükseköğretim Kurulu’ndan 2019 yılı üniversite kontenjanlarına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Buna göre, bu yıl kontenjanların belirlenmesinde ilk kez dış paydaşların görüşleri alındı. Bu kapsamda, YÖK’ün başlattığı yetki paylaşımı sürecinde yasal zemine kavuşan “Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu”nun ülkenin insan gücü ihtiyaç analizleri, talepler, teklifler ve Türkiye İstatistik Kurumu yetkililerince sunulan verilere ilişkin değerlendirmeleri dikkate alındı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuran aday sayısı 2018 yılında 2 milyon 381 bin 412 iken, 2019’da 2 milyon 528 bin 116 oldu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na başvuran aday sayılarında yıllar itibarıyla yaşanan bu artış yükseköğretime artan talebin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Açık öğretim fakültelerine ise bu yıl 137 bin 975 ön lisans, 34 bin 150 lisans olmak üzere toplam 172 bin 125 kontenjan ayrıldı.

Açık öğretim kontenjanları da dahil tüm kontenjanların toplamı 1 milyon 7 bin 191 oldu.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sucuoğlu: İşten Durdurma Yasaklanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz  Sucuoğlu, yaptığı açıklamada, özel sektörde çalışanların mağdur olmaması için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir