Pazar , Mart 7 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Denizlerde Çıkabilecek Nema Ne İse, Kıbrıs’ta Yaşayanların Hepsinin Eşit Hakkı Var”

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Denizlerde Çıkabilecek Nema Ne İse, Kıbrıs’ta Yaşayanların Hepsinin Eşit Hakkı Var”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda, yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’de çıkabilecek nema ne ise Kıbrıs’ta yaşayanların hepsinin orada eşit hakkı olduğunu ama kalkıp da “Bunu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kontrolünde yapacağız derseniz. Biz buna evet diyemeyiz” dedi.

Erdoğan, “Biz paylaşmasını biliriz. Burada prensibimiz win-win esasına dayalıdır. Ama karşı taraftakilerin de bize aynı adaletle davranması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantörlük hakkı olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: “Dolayısıyla biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karşı yapılacak herhangi saldırıda garantörüz. Bak ben hep söylüyorum Yunanistan konuşur, niye? Çünkü garantör ülkedir. Hatta daha ileri gidiyorum. İngiltere konuşur, niye? O da garantör ülkedir. Ve burada zaten konuşabilecek 3 ülke var. Biziz. Olay oradaki denizler noktasına gelince burada da biz diyoruz ki, bu denizlerden çıkabilecek nema ne ise Kıbrıs’ta yaşayanların hepsinin orada eşit hakkı vardır. Ama bunu kalkıp da ‘Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kontrolünde yapacağız derseniz. Biz buna evet diyemeyiz.”

Erdoğan, Doğu Akdeniz’de şu ana kadar çıkmış bir şeyin olmadığını, hala taramaların devam ettiğine işaret ederek,” Bizim şimdi sondaj gemilerimiz devreye girdi. Ee bunlar da baktılar Türkler ciddi gidiyor. Ciddi gideceğiz tabii. Bunu bekleyecek halimiz yok. Bir şey varsa biz de görelim. Biz yalnız paylaşmasını da biliriz. Çünkü bizim buradaki prensibimiz ‘win win’ esasına dayalıdır. Eşit miktarda bunları dağıtmasını paylaşmasını biliriz. Ama karşı taraftakilerin de bize aynı adaletle davranmaları lazım. Olay bu” dedi.

 

 

KAYNAK: AA

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

İçişleri Bakanı Evren, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Öztürk’ü Kabul Etti

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk’ü kabul etti. Bugün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir