Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: “Hedef KKTC Ekonomisini Geliştirmek”

Tatar: “Hedef KKTC Ekonomisini Geliştirmek”

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği Başkanı Enver Mamülcü ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, hedeflerinin, KKTC ekonomisinin geliştirilmesi, kalkınması, büyümesi ve insanlara sürdürülebilir refah sağlamak olduğunu söyledi.

Tatar, siyaseten KKTC’ye inanarak sahip çıkmak gerektiğini kaydederek “Bu saatten sonra Kıbrıs’ta görüşmeler olacak şu olacak bu olacak noktasından ziyade biz Türkiye ile ilişkilerimizi daha da sağlamlaştırarak, köprüleri daha da kalıcı hale getirerek ekonomik sektörleri büyütmek gerekir” dedi.

Ekonominin büyümesi için sermaye, iş gücü ve ülkede de sağlam bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Tatar, sisteminin de bir tarafında devlet yönetimi, rekabet koşullarının düzenlenmesi ve bir taraftan da yargı sisteminin olması gerektiğini kaydetti.

KKTC’de 1974’ten bugüne kadar yapılan çalışmalarla ve Türkiye’nin de desteğiyle bir sistem kurulduğunu söyleyen Başbakan Tatar, ülkedeki güzel şartların geliştirilmesi gerektiğini de belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde 5 Temmuz’da KKTC’ye çok sayıda yatırımcının gelerek önemli meselelerin konuşulacağını açıklayan Tatar, hükümetin işbaşında olduğunu, Türkiye’yle ekonomik protokolün imzalanması için de çalışmaların hızlanarak devam ettiğini kaydetti.

2019 yılı protokolünün gecikmeli olsa da en kısa zamanda imzalanmasının gündemde olduğunu söyleyen Tatar, 2020-21-22 yılları için de 3 yıllık protokollerin imzalanması için çalışmaların başladığını belirtti. Protokoller çerçevesinde kaynak aktarımı ve yapısal reformların düzenlenmesi için yol haritası çizileceğini dile getiren Tatar, Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün her zaman arkasında destek olduğunu kaydetti.

 

KAYNAK:  TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir