Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Gazimağusa’da törenle kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Gazimağusa’da törenle kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’üncü Yıldönümü törenlerle kutlanıyor.Bu çerçevede Gazimağusa Zafer Anıtı’nda da bu sabah tören düzenlendi.

Törende  Sahil Güvenlik Gazimağusa Grup Komutanlığı’ndan Deniz Teğmen Mehmet Cemyalınç günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, bugünün Barbaros Hayrettin Paşa’dan Piri Reis’e, Cezayirli Gazi Hasan Paşa’dan Turgut Reis’e, Uluç Ali Reis’den Kılıç Ali Paşa’ya, denizciliğe gönül vermişlerin bayramı olduğunu belirterek, bunun birçok yönüyle önemli bir hizmet dalı olduğunu kaydetti.

Deniz hukukunda Kabotajın; bir devletin kendi kıyıları boyunca, limanları arasında yaptığı ticaret yada deniz seferlerinin tümü olarak belirtildiğini anımsatan Deniz Teğmen Cemyalınç, Kabotaj kanunu ile Türk denizciliğinin ekonomideki değişmez yerini aldığını, denizlerin yabancıların tekelinden kurtarıldığını ifade etti.

Deniz Teğmen Cemyalınç, KKTC’nin deniz ticaretinin deniz taşımacılığı ve bu alanlarda gemilere yapacağı liman hizmetleri ile yat turizm işletmeciliği girişimleri ile ekonomisini daha güçlü bir yapıya ulaştıracağını da sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir