Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Taşkent Yakınlarındaki Patlama…

Taşkent Yakınlarındaki Patlama…

Taşkent Köyü yakınlarına gece yarısı düşen bir cisim patlamaya yol açtı.  Patlamanın meydana geldiği bölgede yangın çıktı, güvenlik ekipleri ve itfaiye kısa bir süre sonra bölgeye intikal etti.  Güvenlik güçleri bölgeye kimsenin yaklaşmasına müsade etmedi. Dikmen’de de bir parça bulundu. Bunun üzerine 3 ev boşaltıldı. Bölgede incelemeler sürüyor…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan bölgede incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu olayın Kıbrıs’ın etrafında devam eden savaşın kötü etkilerinden biri olduğunu kaydetti.  Barış ve istikrarın önemine işaret etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Twitter üzerinden yaptığı ilk açıklamada, ” Meydana gelen patlamaların sebebi cephanelik veya bize ait bir helikopter ve benzeri bir hava aracı değildir. Olay yerinde asker, polis ve itfaiye inceleme yapıyor.” bilgisini verdi.

Özersay, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada da “İlk bulgular patlamaya neden olan cismin niteliğinin ya patlayıcı taşıyan bir hava aracı ya da doğrudan doğruya bir patlayıcı (füze) olduğuna işaret etmektedir. Parçalar üzerindeki yazılar ve diğer emareler kısa süre sonra tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak niteliktedir. Herhangi bir can kaybı veya yaralı yoktur. İtfaiyemizin çalışmasıyla yangın kontrol altına alınmıştır. Memleketimize ve Halkımıza büyük geçmiş olsun.” İfadesini kullandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, düşen cismin uçak ya da insansız hava aracı olmadığını ancak bir füze olabileceğini, gün doğduğunda enkaza ait parçaları daha net görebileceklerini ve daha sağlıklı bir tespitte bulunulabileceğini söyledi.

Başbakan Ersin Tatar da bu sabah Taşkent’te giderek bölgede yaptığı inceleme ve aldığı bilgi sonrası yaptığı açıklamada, olayla ilgili Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın Genelkurmay’a bilgi verdiğini ve kesin bilgi gelince kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.  Başbakan Tatar, Taşkente düşenin füze olduğu yönünde bilgi olduğunu, ancak kesin bilginin Genelkurmaydan geleceğine işaret ederek, gerekirse Türkiye’den ekibin geleceğini, yaşanan olayla ilgili tesellinin de can kaybının yaşanmaması olduğunu sözlerine ekledi.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ise, bu sabah BRT’de konuk olduğu programında, Taşkent’te dün akşam meydana gelen olaydan dolayı tüm ülkeye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cismin yerleşim yerlerinin dışına düşmesinin büyük şans olduğunu belirten Sucuoğlu, “Bu olay bize artık tedbir almanın şart olduğunu gösterdi” dedi.

Öte yandan, Suriye ordu kaynakları, Taşkent’e düşen cismin S 200 füzesi olduğunu duyurdu.

Syrian Military Capabilitys adıyla sosyal medya üzerinden yayın yapan, Suriye ordu kaynakları, Taşkent’e düşen cismi, Suriye’nin İsrail uçaklarına fırlattığı füzenin kalıntısı olduğunu öne sürdü.

 

KAYNAK: TAK -BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir