Salı , Ağustos 11 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ombudsman, Talep Üzerine Hazırladığı Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü’ne İlişkin Raporu Açıkladı

Ombudsman, Talep Üzerine Hazırladığı Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü’ne İlişkin Raporu Açıkladı

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombusman) Emine Dizdarlı, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin soruşturma talebi üzerine hazırladığı raporunu yayınladı. Yüksek Yönetim Denetçisi Dizdarlı, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü’nün, iptal edilmediği sürece ya da yerine yeni bir tüzük veya düzenleyici işlem yapılmadığı müddetçe geçerliliğini koruyacağını belirtti.

Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açmak için önkoşul olan 90 gün süre sona erdiğinden mevcut tüzükle ilgili herhangi bir iptal kararı ve tüzükle ilgili Anayasa Mahkemesinin herhangi bir aykırılık kararı bulunmadığına işaret eden Dizdarlı, tüzüğün uygulanmasını engelleyecek bir Anayasa Mahkemesi kararı olmadığı nedeniyle tüzük kurallarının geçerliliğini korumaya devam edeceğini kaydetti.

Emine Dizdarlı, Anayasa ve yasa açıkça yetki vermediği sürece devletin hiçbir organının tüzük yapamayacağını ve yürürlüğe koyamayacağını, bunun çözüm yerinin yürütme organı Bakanlar Kurulu olduğuna işaret ederek, “Tüzüklerin veya düzenleyici işlemlerin kanuna dayanması gerekmektedir. İdare, kanuna aykırı düzenleyici işlem yapamaz ve/veya kanunların çizdiği sınırların dışına çıkmamalıdır. Yasama yetkisi asli bir yetkidir” dedi.

Dizdarlı, Bakanlar Kurulu’na verilen yetkiye istinaden yapılan tüzükler iptal edilmediği sürece veya yerine yeni bir tüzük veya düzenleyici işlem yapılmadığı müddetçe de bu tüzüklerin geçerliliğini koruyacağını vurguladı.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Taçoy: Oruç Reis’in Akdeniz’de Yapacağı Çalışmaları Selamlıyorum

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,Türkiye’yi Akdeniz’de yok sayan anlayışların asla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir