Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay: “Rum Yönetimi BM Yetkilileriyle Bir Araya Gelmemizi Engellemeye Çalışıyor”

Özersay: “Rum Yönetimi BM Yetkilileriyle Bir Araya Gelmemizi Engellemeye Çalışıyor”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İsviçre’nin Cenevre kentinde BM yetkilileriyle yaptığı çeşitli temaslarla ilgili yaptığı değerlendirmede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı ve Cenevre’deki Rum temsilciliğinin Birleşmiş Milletler’deki bütün kurum ve kuruluşlara mektuplar gönderdiğini belirterek, Kıbrıs Türk heyetinin görüşmelerinin iptal edilmesi yönünde girişimde bulunduğunu söyledi.

Rumların, BM çatısındaki kuruluşları etkileme girişimlerini önlemek için görüşmelerini kamuoyuna açıklamadan yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Özersay, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin davranışını “çağdışı” olarak yorumladı.

Özersay, Cenevre’de insan hakları ve mültecilerle kayıp şahıslar gibi konularda çalışmalar yürüten BM yetkilileriyle görüşmeler yaparak Kıbrıs Türk halkının sesini duyurmaya çalıştıklarını anlattı.

Kıbrıs Türk halkının duruşunu, taleplerini ve endişelerini yapacakları görüşmelerle net şekilde aktarmaya devam edeceklerini vurgulayan

Özersay, “Biz sesimizin kısılmasına müsaade etmeyeceğiz. Eğer bu daha uzun süreçli bir mücadele gerekiyorsa, bu mücadeleyi vereceğiz. Kıbrıs Türk halkının sesinin duyulması mücadelesini Kıbrıs’ın dışında da vermeye devam edeceğiz. Kıbrıs Türk halkının sesini kısmaya, kesmeye kimsenin gücü yetmeyecek.”dedi.

 

KAYNAK:  BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir