Cuma , Ocak 22 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Sucuoğlu: Kayıt Dışılığın Önüne Geçmek İçin Af Çıkarılacak 

Sucuoğlu: Kayıt Dışılığın Önüne Geçmek İçin Af Çıkarılacak 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, BRT’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, ülkede kayıt dışılıkla ilgili çıkacak olan af ile birlikte tüzükle belli tedbirlerin de alınacağını söyledi.

2018 yılında ülkedeki 3’üncü ülkelerden gelen yabacı işçi sayısının 2010 yılına oranla 6 kat fazla olduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, kayıt dışılığa düşme oranının üçüncü ülkelerden gelen vatandaşların da çok fazla olduğunu belirtti.

Af hazırlanırken tüzüklerle belli konulara kriterler getirileceğini belirten Sucuoğlu, düz işçi olarak getirilen kişilerin iş değişmeleri halinde kayıt dışılığa düştüğüne dikkat çekti. Ülkeye düz işçi olarak gelen kişilerin başka bir işte çalışmaları için 6 ay süre ile ülkelerine dönmeleri şartının getirileceğini belirten Sucuoğlu, gelen içişlerin bir kısmının güneye kaydığını ifade ederek, güneyde de bu insanları alıp yönlendiren gruplar oluştuğunu kaydetti.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile yapılacak görüşmelerle Türkiye Cumhuriyetinin tanıdığı sistemin içine gireceklerini ve sistemi oluşturacaklarını kaydeden Sucuoğlu, kısa sürede otomasyon sistemine geçeceklerini ve böylelikle işçi hareketlerini görebileceklerini de söyledi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir