Salı , Ekim 22 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar: “Ekonomik Protokol İmza Aşamasına Geldi. Önümüzdeki Haftalarda İmzalanacak”

Başbakan Tatar: “Ekonomik Protokol İmza Aşamasına Geldi. Önümüzdeki Haftalarda İmzalanacak”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığında, 15 günde bir yapılan rutin buluşma çerçevesinde bugün Başbakan Ersin Tatar’ı kabul etti.

Başbakan Ersin Tatar, görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı ile ekonomik protokol, doğalgaz sondaj, mülteciler, Rum tarafında otobüse yapılan saldırıların ele alındığını söyledi.

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanacak ekonomik protokolde imza aşamasına gelindiğini ve önümüzdeki haftalarda imzalanabileceğini söyledi.

Tatar, sondaj konusunda da Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının aranabilmesi için ortak komite kurulması yönünde talepte bulunulmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Rum tarafında bir otobüse yapılan saldırının da ele alındığını söyleyen Tatar, bu konuda karşı tarafa bir mektup yazarak bu saldırıyı şikayet edeceklerini ve kınayacaklarını kaydetti.

Mülteciler ile ilgili sıkıntıları da görüştüklerini ifade eden Tatar, Ercan’da kalan Suriyelilerin dün ülkeden gönderildiğini belirtti. Tatar, artık Suriye vatandaşlarına vize uygulaması konduğunu da belirterek, bu kişilerin eğer vizesi yoksa artık ülkeye gemi  veya uçak şirketi ile gelemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye ile sondaj konusunda yapılan anlaşma kapsamında Fatih ve Yavuz gemilerinin bölgede olduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs adası etrafındaki zenginliklerde Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın BM Genel Sekreterine yazdığı mektubun da görüşüldüğünü ve Akıncı’nın mektubu kendisine de ilettiğini söyleyen Tatar, bunu alınca değerlendireceğini belirtti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sözler tutulmazsa harekatımızı kaldığı yerden devam ettireceğiz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, “Amerika’nın ülkemize verdiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir