Pazar , Aralık 8 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Milli Eğitim Ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, Düzenlediği Basın Toplantısıyla Ankara Temaslarını Değerlendirdi

Milli Eğitim Ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, Düzenlediği Basın Toplantısıyla Ankara Temaslarını Değerlendirdi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, heyetiyle birlikte 8-9 Temmuz’da gerçekleştirdiği Ankara temasları hakkında dün bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Ankara temaslarının ilk gününde TC Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştüklerini belirterek, yapılan görüşmede; kültürel alanda bir süredir yapılan çalışmaların bir protokol metnine dönüştürülmesi ve bu protokolle KKTC kültürünün dünyaya açılması ve yaşatılması için destek istendiğini dile getirdi.

Ersoy’un buna tereddütsüz olumlu yanıt verdiğini, derhal gerekenlerin sağlanacağı cevabı aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, en kısa zamanda bu protokolün imzalanacağını söyledi. Kıbrıs Türk tarihinde büyük bir yer alan Arap Ali Destanı’nın Kültür Dairesi tarafından oyunlaştırılarak sahneye konması yönündeki çalışmalara işaret eden Çavuşoğlu, bu oyunun geniş coğrafyalara taşınması, Türkiye ve İngiltere’de de sahnelenmesi için de Ersoy’un her türlü desteği vereceklerini açıkladığını söyledi.

İkinci gün ise, TC Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, KKTC eğitim sisteminde değiştirmeyi hedefledikleri ve destek istedikleri noktaları Selçuk’la paylaştıklarını anlattı. Yaptığı bu görüşmede bir de protokol metni imzalandığını söyleyen Çavuşoğlu, protokolün özünde eğitim alanında KKTC’ye her türlü desteğin verilmesi bulunduğunu ve pilot uygulamalara başlamak kaydıyla tam gün eğitime de en erken zamanda geçilmesi için destek sağlanmasıyla ilgili fikir birliği oluştuğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, YÖK ile yapılan görüşmede ülkeyi ileriye taşıyacak anlayışlara şans verilmesi konusunda mutabık kalındığını söyledi. Çavuşoğlu, YÖDAK’ın üniversite sektörünün geleceğiyle ilgili yetki ve sorumluluğunu en iyi şekilde kullanması için gerekli zeminin oluşturulacağını kaydetti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

“Kapalı Maraş, Lala Mustafa Paşa’nın Mirası”

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Kapalı Maraş’ın tamamının vakıf malı olduğunu bildirdi. Lala Mustafa Paşa’nın, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir