Perşembe , Ekim 21 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / KKTC’deki Çiftçiden Türkiye’ye Sözleşmeli Üretim

KKTC’deki Çiftçiden Türkiye’ye Sözleşmeli Üretim

Türkiye ve KKTC’nin ihtiyacı olan ürünlerin karşılıklı olarak temin edilmesi çerçevesinde, tarım sektöründe iş birliği platformu kurulması çalışmalarına başlandı. Buna göre önümüzdeki dönemde, çiftçilerin sözleşmeli üretim karşılığında ürünlerinin Türkiye’ye ihraç edilmesi hedefleniyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ve beraberindeki heyetini kabulde yaptığı konuşmada, amacın ülkedeki tarım ve hayvancılık sektöründe yer alan üreticinin hem kaliteli ürün üretmesi, hem ürünün pazarlanması, hem de üreticinin daha fazla gelir elde etmesi olduğunu dile getirdi.

Bakan Oğuz, kabulde özellikle tarım ve hayvancılık alanında var olan ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni yapılabilecek plan ve projeler üzerinde konuştuklarını söyledi.

Oğuz, mevcut iş birliğinin daha genişletilmesi konusunda mutabık kaldıklarını vurgulayarak, “Ülkemizden alım garantili ürün ihracı, üreticiye, çiftçiye daha fazla gelir getirilmesi ve üreticinin pazar sorunu yaşamadan sektörün içinde kalması ile ilgili açılımları konuştuk. Çok büyük geniş imkanlar var. Bu tür imkanlar ile ilgili bize yardıma hazır olduklarını belirttiler” diye konuştu.

Bakan Oğuz, yürütülmekte olan iş birliğinin önemine değinerek, amacın ülkedeki tarım ve hayvancılık sektöründe yer alan üreticinin hem kaliteli ürün üretmesi, hem ürünün pazarlanması, hem de üreticinin daha fazla gelir elde etmesi olduğunu dile getirdi.

Girdi maliyetlerinin arttığı ortamda, rekabet koşullarının zorlaştığını vurgulayan Bakan Oğuz, “ Bu rekabet koşullarında girdi maliyetlerini ne kadar daha aşağıya çekebileceğimiz yönünde bize destek vereceklerini de beyan ettiler. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir