Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile YÖK arasında işbirliği mutabakatı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile YÖK arasında işbirliği mutabakatı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında, yükseköğretim alanındaki işbirliklerini geliştirmek amacıyla mutabakat imzalandı.

Mutabakat, her iki ülkenin halkları arasında karşılıklı anlayış ve saygıyı artırarak ortak ilgi alanlarını güçlendirmenin yanı sıra kontenjanlar, eğitim, tanınma, denklik, YÖKSİS ve e-Devlet’e bilgi aktarma konularına ilişkin hususları da kapsıyor.

Mutabakat, KKTC uyruklu olup GCE – A Level ile Türkiye üniversitelerinin “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” kapsamındaki başvuru yapabilmeleri ve takvimsel sıkıntıdan dolayı yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik unsurlar da içeriyor.

Açıklamada, son zamanlarda KKTC yükseköğrenimiyle ilgili denklik, tanınma ve yatay geçiş hususunda yaşanan spekülasyon ve belirsizlikleri ortadan kaldırmanın da hedeflendiği mutabakata, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç imza koydu.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Buke’nin de hazır bulunduğu imza töreninde Çavuşoğlu’na Yükseköğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Dr. Ziya Öztürkler ile Özel Kalem Müdürü Mehmet D. Faruk eşlik etti.

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir