Çarşamba , Haziran 3 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay’dan Uluslararası Topluma Çağrı: “Doğal Gaz Konusunda Rumları Masaya Oturtun”

Özersay’dan Uluslararası Topluma Çağrı: “Doğal Gaz Konusunda Rumları Masaya Oturtun”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, kapalı Maraş, doğal gaz ve İlahiyat Koleji konularında açıklamalarda bulundu.

Özersay, gelinen noktada doğal gaz konusunun 50 yıldan uzun süredir sonuç vermeyen müzakerelerden çok daha önemli ve aciliyeti olan bir durum ortaya çıkardığını belirterek “uluslararası aktörler gerçekten yardımcı olmak istiyorlarsa doğal gaz konusunda inisiyatif alsınlar ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni doğal gaz konusunda masaya oturtsunlar. Federal çözüm kısır döngüsü için tarafları masaya getirme çabası ortaya koyanlar, federal çözümün olamayacağını gördükleri halde bunda ısrar ediyorlarsa çözümü değil statükonun devamını istiyorlar demektir” dedi.

Özersay “mesele sadece doğal gazı konuşma meselesi değildir, bizim için önemli olan şey Kıbrıs Türk Halkının bu kaynaklara dair haklarını güvence altına alacak bir mekanizma yaratmaktır. Bu da Kıbrıs Türk Halkının iradesini de bu süreçlere dahil etmekle mümkündür. Aradığımız şey bu konuyu sadece konuşacak etkisiz ve yetkisiz bir komite kurulması değildir” şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nin son kararına da değinen Özersay, şunları kaydetti:

“Maalesef BM Güvenlik Konseyi, aynı örgütün Genel Sekreteri tarafından yazılan raporda yer alanları dahi sulandırmaya çalışıyor ve gerçekleşme yüzleşme cesareti gösteremiyor. Oysa Genel Sekreter’in raporunda açıkça bu ve benzeri konularda tüm ilgili tarafların tanıma/tanımama meselesine takılmadan, bunu sorun haline getirmeden işbirliği yapabilecek mekanizmalar geliştirebileceklerini açıkça vurguluyor. Bunu Güvenlik Konseyi kararına sokmamak için ellerinden geleni yaptılar. Ne oldu? Bunu sulandırdıkları zaman gerçek değişti mi? Burada Kıbrıs adasının kuzeyinde Kıbrıslı Türklerin de bir devleti olduğu gerçeği değişti mi, ortadan kalktı mı? Bu konularda sonuç alabilmek için bizimle de işbirliği yapmak zorunda oldukları gerçeğini değiştirebildiler mi? Hayır. O zaman biraz cesaret göstersinler diyorum. Daha adil bir durum yaratamadığımız sürece bu coğrafyada istikrarı elde etmek ne mümkün?”

Özersay, açıklamasında şöyle dedi:

“Biz Kıbrıs Rum tarafıyla çözüm olmadan da doğal gaz konusunda diyalog kurmaya ve işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz. Kıbrıs Rum tarafı ise Türkiye ile doğal gaz konusunda diyalog ve işbirliği yapmak istediğini söylüyor. Madem ki ilgili taraflar doğal gaz konusunda çözüm olmadan da diyalog ve işbirliğine hazırdır o zaman geriye kalan tek unsur bunun için bir platform yaratmak ve tarafları bir araya getirmektir, bu konuda konuşmalarını sağlamaktır. Ancak bu sadece Türkiye ve Kıbrıs Rum tarafı arasında olamaz, bu bölgedeki kaynakların ortaklarından birisi olarak biz de Kıbrıs Türk Halkı olarak o masada olmalıyız, aksi düşünülemez.”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “tarafsız olabilecek, dengeli, olabilecek bir ülke yahut bir uluslararası örgüt bu konuda inisiyatif alabilir. Bu, Kıbrıs Rum tarafında paylaşma konusundaki isteksizlik devam ederken sürekli olarak denen ve her defasında başarısızlıkla sonuçlanan federal ortaklık müzakerelerinden çok daha önemli, çok daha gerekli ve acildir” ifadelerini kullandı.

“MARAŞ ADIMIMIZI ENGELLEMEYE ÇALIŞANLAR SADECE ÜLKE MENFAATİNE ZARAR VERMİŞ OLUR”

Kapalı Maraş konusunda hükümet düzeyinde Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararın bir envanter çalışması yapma kararı olduğunu belirten Özersay, bu çalışmanın sonucuna dayalı olarak bir adım atacaklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Gerek Vakıflar İdaresi’nin gerekse kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin mülkiyete dayalı haklarına halel getirmeksizin bu çalışmaları yürütmek temel prensibimizdir” açıklamasını yapan Özersay, “Bu bölgenin askeri bir bölge olmaktan çıkarılıp sivil bir bölgeye dönüştürülmesidir istenen. Bunun ne zaman ve ne şekilde yapılacağı envanter çalışmasının sonucuyla doğrudan ilişkilidir. Taşınmaz malların, yapıların kendi içinde tasnif edilmesiyle ilgilidir. Genel olarak bölgenin bir fotoğrafını çıkarabilmemiz lazım. 1980’de yapılan, el yazısıyla yazılan bir envanter işimizi görmez. Bizim ilgilendiğimiz bugündür. Bugün bir döküm çıkarıp bugünkü durumuna bakmak lazım.”

Mimar-Mühendis Odaları, Taşınmaz Mal Komisyonu, Vakıflar İdaresi, Mağusa Belediyesi Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden temsilcilerin olduğu bir envanter komisyonu kurulduğunu anımsatan Özersay, komisyonun, en üst düzeyde yasak olan askeri bir bölge içinde bir çalışma yapmaya başladığını sözlerine ekledi.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TÜK, Canlı İnek Alımı İçin Başvuru Alacak

Toprak Ürünleri Kurumu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın et ihtiyacının karşılanması amacıyla canlı inek alımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir