Çarşamba , Ekim 28 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: “Yunan Politikacıların Kıbrıs’la İlgili Hayalleri Ve Yanlış Politikalarının Değişmeyeceği Bir Kez Daha Gösterildi”

Tatar: “Yunan Politikacıların Kıbrıs’la İlgili Hayalleri Ve Yanlış Politikalarının Değişmeyeceği Bir Kez Daha Gösterildi”

Başbakan Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Yunanistan’da iktidarlar değişse de Yunan politikacıların Kıbrıs’la ilgili hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeyeceğinin bir kez daha gösterilmiş olduğunu kaydetti.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ilk yurt dışı ziyaretini yaptığı Güney Kıbrıs’taki söylemlerini değerlendirerek,  “Miçotakis, ‘Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir’ derken tarihi gerçekleri göz ardı ediyor” ifadelerini kullandı.

Tatar, “Miçotakis Türkiye’nin Yunanistan’ın 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ı Helen yapmak üzere gerçekleştirdiği kanlı darbe üzerine Kıbrıs Türk Halkı’nın çağrısı üzerine, bizlerin can ve mal güvenliği için, garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a geldiğini inkara kalkışıyor ama boşuna gayret gösteriyor” dedi.

Tatar, “Yunan Başbakanı ne kadar inkar etmeye, gerçekleri çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, Türkiye, Kıbrıs’ın faşist Yunan Devleti’nin hegemonyasına girmesini engellemiş, Kıbrıs Türkü’nü katliamlardan korumuş, Yunanistan’a demokrasinin geri gelmesini sağlamıştır” ifadesini kullandı.

Tatar,  “Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle tehdide kalkışan, gerekirse güç kullanabileceklerini ima eden, AB’yi yardıma çağıran Yunanistan ve Rum tarafı bilmelidir ki bizi ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaktan uzak tutmaları da mümkün değildir” dedi.

Başbakan Tatar, KKTC ve Türkiye’nin küçük Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kuru gürültülerine dün olduğu gibi, bugün de yarın da pabuç bırakmayacaklarını vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Miçotakis’le birlikte düzenledikleri basın toplantısında, ‘Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmeleri devam ettirmek için, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine son vermesini, Kıbrıs Türk tarafının Maraş’la ilgili planlarından vazgeçmesini’ ön şart olarak ileri sürmesini değerlendiren Tatar, Rumlarla yapılacak temaslarda çok dikkat edilmesi gerektiğinin yeniden gözler önüne serildiğini kaydetti.

“Anastasiadis, hükümet olarak bizim, Kıbrıs’ta artık federal biz çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığını söylerken ne denli haklı olduğumuzu söyledikleriyle doğrularken Rum tarafı ile iyi düşülmeden yapılacak görüşmelerin halkımıza zarar vereceği yönündeki saptamamızı da doğrulamıştır” ifadelerini kullanan Tatar, Türk tarafının, hidrokarbonlar konusunda ortak bir komite kurulması önerisine karşı çıkarken,  Maraş konusunda ortak bir komite kurulmasını önerecek kadar gerçeklerden uzaklaşan Rum liderinin görüşme süreci için ön şartlar ileri sürmesinin, niyetinin anlaşma değil, Kıbrıs Türkü’nü oyalama olduğunun ispatı olduğunu belirtti.

Tatar, KKTC hükümeti olarak Maraş konusunda da geri adım atmayacaklarını herkesin bilmesi gerektiğine dikkat çekerek, envanter çalışmalarının başladığını ve yapılması gerekenlerin de sırasıyla yapılacağını vurguladı.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Pençe-Kaplan Operasyonunda Çok Sayıda Silah Ve Mühimmat Ele Geçirildi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında, mağara ve sığınaklarda yapılan aramalarda çok sayıda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir