Perşembe , Kasım 26 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: “Ortaklaşma Yok, Moratoryum Yok. O Zaman Herkes Kendi Yolunda Gidecektir…”

Akıncı: “Ortaklaşma Yok, Moratoryum Yok. O Zaman Herkes Kendi Yolunda Gidecektir…”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye gelen Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i kabulünde yaptığı konuşmada, hidrokarbon konusunda 3 seçenek bulunduğunu kaydetti ve bunları “tek yanlı  kazı  çalışması yapılmaması, ortak bir komite kurup birlikte hareket etme ve bugün olduğun gibi karşılıklı kazılar yapma olarak sıraladı.

Kıbrıs Türk tarafının tavırlarının Rum tarafına bağlı olarak geliştiğini ifade eden Akıncı,  kimsenin kendilerini suçlamaması gerektiğini, şu an bu konunun Rum tarafının istediği şekilde olduğunu belirtti.

Akıncı, “Ortaklaşma yok, moratoryum yok. O zaman herkes kendi yolunda gidecektir, akıl yolunda buluşmak herkese daha yararlı bir ortamı yaratmaya adaydır, 9 Ağustos’da yine bu ortak akıl yolunda buluşmayı önereceğim, umarım yeterli karşılığı bulur” dedi.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez  de, Akıncı’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yaptığı “doğal kaynaklarının  kurulacak ortak komite tarafından değerlendirilmesi” yönündeki teklifini desteklediklerini belirtti.

Dönmez, KKTC’deki enerji konusunda öteden beri devam eden temasları olduğunu kaydetti ve arz güvenliğine katkı sağlamak bağlamında KKTC’yle  hem teknik hem de ekonomik işbirliklerinin artarak devam ettiğini söyledi.

Dönmez,  temasları kapsamında Yavuz sondaj Gemisi’ne bir ziyarette bulunup oradaki çalışmaları yakından değerlendireceklerini de söyledi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Tatar: “Kıbrıslı Türklerin Kendi Geleceğini Belirleme Hakkı var Ve Tüm Dünya Buna Saygı Göstermeli”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Salih Direktör ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir