Pazartesi , Mayıs 25 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Batı Nil Virüsüne Karşı Alınabilecek Önlemler İçin Bilgilendirme Sağlık Bakanlığı’nda Batı Nil Virüsü Konusunda Toplantı Yapıldı

Batı Nil Virüsüne Karşı Alınabilecek Önlemler İçin Bilgilendirme Sağlık Bakanlığı’nda Batı Nil Virüsü Konusunda Toplantı Yapıldı

Sağlık Bakanlığı’nda dün gerçekleştirilen toplantıda, Batı Nil Virüsü ile ilgili bireysel olarak alınması gereken önlemler gündeme getirilerek, kamuoyunu bilgilendirme kararı alındı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Ali Pilli başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Batı Nil Virüsü hastalığının, Culex türü sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşan, yaz ve sonbaharın ilk dönemlerinde görülen bir enfeksiyon hastalığı olduğuna dikkat çekilerek, ülkede ilk defa bu yıl bildirilen hastalık ve hasta sayısının artması nedeniyle bireylerin alması gereken önlemler bir kez daha tekrarlandı.

Batı Nil Virüsü hastalığıyla mücadelede yapılması gerekenlerin,  hastalığın vektörü olan sivrisineklerin kontrol altına alınması olduğuna dikkat çekilen toplantıda, bu amaçla sivrisineklerin üreme alanı olan durgun su birikintilerinin ilaçlanması ve yahut küçük su birikintilerinin kurutulmasının önemine işaret edildi.

Batı Nil Virüsü hastalığından korunmak için sivrisinek sokmalarından korunmanın esas olduğu vurgulanan toplantıda bireysel olarak alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:“Evlerimizin kapı ve pencerelerine sineklik takılması. Evlerimizde cibinlik kullanılması. Sulak alanlar gibi riskli bölgelerde bulunmak zorunda kalacak olanların öncesinde vücutlarına sivrisinek kovucu spreyler sıkması.Evlerimizin kapı-pencere pervazlarına rezidüel (kalıcı) ilaç uygulaması yapılması.”

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

SERDARLI’DA ARAZİ YANGINI

Serdarlı köyünde bugün saat 11.00 sıralarında 2 farklı noktada yangın meydana geldi.   Polisin açıklamasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir