Cumartesi , Nisan 4 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: “Geliniz Kıbrıs’ı Gerilimin Ve Çatışmanın Odağı Yapmak Yerine, Barış Ve İş Birliğinin Alanı Haline Getirelim”

Akıncı: “Geliniz Kıbrıs’ı Gerilimin Ve Çatışmanın Odağı Yapmak Yerine, Barış Ve İş Birliğinin Alanı Haline Getirelim”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erenköy Direnişi ve Erenköy Şehitlerini Anma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Her alanda güçlü olacağız ve bu gücümüzü kalıcı barışın tesisi yönünde kullanacağız. Yeni savaşların kaybedenleri çok olur. Kalıcı, adil barışın ise kaybedeni olmaz” dedi.

8 Ağustos 1964 tarihinin Kıbrıslı Türkler bakımından son derece önemli bir sembol olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, halkın özgürlüğe olan tutkusunun bu tarihte daha da anlam kazanarak simgeleştiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ı gerilimin ve çatışmanın odağı yapmak yerine, adanın barış ve iş birliğinin alanı haline getirilmesi çağrısında bulunarak, “Birbirimizin haklarına saygı göstererek, potansiyel enerji kaynaklarını, toplumları ayrıştıran değil, ortak yarar paydasında birleştiren bir unsur olarak değerlendirelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs adasının yakın geçmişinin kan, gözyaşı ve acıyla dolu olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta da geçmiş acılardan dersler çıkararak iki halkın siyasi eşitliğini, özgürlüğünü ve güvenliğini teminat altına alan bir gelecek kurmanın temel hedef olması gerektiğini vurguladı.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Siber: Online KORONAVİRÜS KONTROLÜ YAPILMALI

Başbakanlık Kovid 19 Koordinasyon Konseyi Başkanı Sibel Siber, yaptığı açıklamada,  halktan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir