Perşembe , Eylül 24 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar’dan Konya’da Garantörlük Vurgusu

Tatar’dan Konya’da Garantörlük Vurgusu

Başbakan Ersin Tatar, “Garantörlük hakkı kolay kolay elde edilen bir şey olmamıştır. Dolayısıyla, Avrupa Birliği oyunlarıyla tarihten gelen bir hakkı, bir tertip, bir oyun veya manevrayla Türkiye Cumhuriyeti’nin elinden almak veya Kıbrıslı Türkleri ana vatan Türkiye’den kopartmak gibi bir şeye müsaade etmemiz söz konusu değildir” dedi.

Tatar, Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği tarafından Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kıbrıs Meselesi ve Doğu Akdeniz’de Neler Oluyor” başlıklı konferansta, Konya’yı kendi toprakları olarak gördüklerini ve burada olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türkiye ile KKTC arasında büyük bir sevgi ve gönül bağıyla ortak ideallerin bulunduğunu belirten Tatar, “Bu değerle, bu güç, bu zenginlik ve bu vatan sevgisiyle Kıbrıs Türkü 1974’ten önce o zalimlere karşı direnebilmiş, kendisini örgütleyebilmiş ve ne mutlu bize ki 1974’te kahraman Mehmetçik’in adaya ayak basmasıyla kendi devletimiz kurulmuş. Bu özveriyle şu anda Doğu Akdeniz’de, bu büyük çıkarlarımızın savunulabilmesi için ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile ulusal menfaatlerimizin ileriye götürülebilmesi için işbirliği içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin tarihinde Türkiye’nin yeri ve öneminden bahseden Tatar, “Alparslan’ın Anadolu’nun kapılarını açması, daha sonra Kıbrıs’ın fethiyle Türk milleti, Osmanlı torunları bölgede hakimiyeti ve Doğu Akdeniz’de öncü rolüyle, bu büyük ve stratejik coğrafyada mührünü çakmıştır. Böyle güzel topraklarda var olmak, bu varoluşumuzu ekonomik birtakım gelişmelerle ileriye götürebilmek kolay bir olay değil. Bütün bunlar milletimizin zenginliğidir.” diye konuştu.

Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’mizin desteği, Türk hükümetimizin kararlı duruşu bize güç vermektedir. Bu bizim için çok önemlidir. Avrupa Birliği oyunlarıyla tarihten gelen bir hakkı, bir tertip, bir oyun veya manevrayla Türkiye Cumhuriyeti’nin elinden almak veya Kıbrıslı Türkleri ana vatan Türkiye’den kopartmak gibi bir şeye müsaade etmemiz söz konusu değildir.”

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Başbakan Tatar: Üni̇versi̇telerde Yüzyüze Eğti̇mi̇ Sağlayacak Şartlar Üzeri̇nde Ti̇ti̇zli̇kle Çalışıyoruz

Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Vakıf Yöneticiler Kurulu başkanı Erdal Özcenk ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir