Pazartesi , Ağustos 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Adalet Bakanı Gül: “Suçluların İadesiyle İlgili Hızın Artması Konusunda Mutabakata Vardık”

TC Adalet Bakanı Gül: “Suçluların İadesiyle İlgili Hızın Artması Konusunda Mutabakata Vardık”

TC Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, KKTC’deki temasları çerçevesinde İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile İçişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi, ardından da görüşmeyle ilgili ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars konuşmasında, İki ülke arasında adli işbirliğinin her iki toplum açısından önemli olduğunu kaydederek, yeni cezaevinin 2020’nin başında hizmete geçmesi için gerekli adımların atılması açısından bugünkü görüşmenin son derece önemli olduğunu belirtti. Baybars,  adli yardımlaşma, adli işbirliği, suçların soruşturulması ve önlenmesi, suçluların yakalanması için yapılan istişarelerin son derece önemli olduğunu söyledi.

Ülkede kurulacak bağımsız adli tıp kurumunun kurulması konusunda verilen desteğin de değerli olduğunu kaydeden Baybars,  çalışmaların ileriye götürüleceğine olan inancının tam olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Gül de, konuşmasında, KKTC ile TC arasındaki dostluk ve kardeşlik bağının artarak devam ettiğini belirterek, “Kendi geleceğimiz kadar KKTC’nin geleceğini de önemsiyoruz. Her tülü desteğimizi de sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün de bu çerçevede bu konuları konuştuk” dedi.

Gül, Adli işbirliği konusunda çalışmalar  yaptıklarını ve Adli tıp hizmetlerinin, adalet hizmetlerinin daha hızlı yerine getirilmesi, iki ülke arasındaki suçluların iadesi hızının daha da artması konusunda mutabakata varıldığını kaydetti.

Maraş konusuna da değinen Gül,  Maraş’ın KKTC’nin toprağı olduğunu ve mevcut durumda KTC hükümetinin envanter çalışması başlattığını ve bunu desteklediklerini belirtti. Gül, “Maraş ve Doğu Akdeniz konularındaki tüm haklarımızı korumaya ve KKTC hükümetinin aldığı kararların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Gönyeli’de Proje Çalışmaları Nedeniyle Yol Kontrollü Tek Şerit Olacak

Gönyeli Belediyesi, “Atatürk Caddesi 3’üncü Etap Dönüşüm Projesi” çalışmaları nedeniyle yarın Gönyeli Cami ile Gönyeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir