Cuma , Mayıs 29 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı İle Başbakan Tatar Bugün Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Akıncı İle Başbakan Tatar Bugün Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar, 2 haftada bir yaptıkları olağan görüşmeleri çerçevesinde bugün bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmenin ardından basına açıklama yapan Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Türkiye Cumhuriyeti  temasları hakkında bilgi vererek karşılıklı değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile Ekonomik-Mali İşbirliği Protokolü kapsamında para akışının nasıl sağlanacağını  konuştuklarını kaydetti.

Görüşmede ayrıca sınır kapılarında yaşanan sıkıntıları da ele aldıklarını ifade eden Tatar, özellikle Metehan ve  Ledra Palace sınır kapılarında yaşanan sıkıntıyı konuştuklarını ve kendi görüşlerini Akıncı’ya ilettiğini söyledi. Başbakan Tatar, görüşmede Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yaşadığı sıkıntılara değinildiğini ve bu konuda  Cumhurbaşkanlığındaki uzman ve müsteşarların katılımıyla genel değerlendirme yapılabileceğini söyledi.

Görüşmede Kıbrıs konusu  ve  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ‘un  adaya yapacağı ziyaretin de görüşüldüğünü ifade eden Başbakan Tatar,  Kıbrıs  Müzakerelerine yönelik ciddi bir zemin olmadığı  görüşünü Cumhurbaşkanı  Akıncı’ya aktardığını kaydetti. Başbakan Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğllu’nun  9 Eylül’de KKTC’ye ziyaretinin söz konusu olduğunu da söyledi.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Japonya’nın Gifu eyaletinde 5,2 büyüklüğünde deprem…

Japonya’nın Honşu Adası’ndaki Gifu eyaletinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Yerel saatle 19.05’te meydana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir