Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı: “Kıbrıs’ta Eğer Yeniden Bir Süreç Başlayacaksa Sonuç Vermesini İstiyoruz.”…Çavuşoğlu: “Kıbrıs Türkü’nün Siyasi Eşitliğini Kabul Eden Ve Güvenliğini Sağlayan Her Türlü Öneriyi Görüşmeye Hazırız”

Cumhurbaşkanı Akıncı: “Kıbrıs’ta Eğer Yeniden Bir Süreç Başlayacaksa Sonuç Vermesini İstiyoruz.”…Çavuşoğlu: “Kıbrıs Türkü’nün Siyasi Eşitliğini Kabul Eden Ve Güvenliğini Sağlayan Her Türlü Öneriyi Görüşmeye Hazırız”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları çerçevesinde bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Görüşmenin ardından  gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısı sonrasında da basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Akıncı yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta eğer yeniden bir süreç başlayacaksa sonuç vermesini istiyoruz. Bu nedenle ucu açık olmamalı” dedi.

Akıncı, Doğu Akdeniz’deki kaynaklar konusundaki önerinin 2011’den bu yana masada olan bir konu olduğunu, göreve geldiği yıl da aynı önerileri gündeme getirdiğini belirtti. Bu konunun BM Genel Sekreteri’nin Geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile gerçekleştirilen görüşmelerin de masaya yatırıldığını belirten Akıncı, “Bitmiş bir konu yok, ama ilerlemiş şeyler vardır. Fikirler değişebilir, ancak sabırla, iyi niyetle, ama siyasi eşitliğimizi tehlike altına atmayacak düzenleme istiyoruz” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da konuşmasında, “Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğini kabul eden ve güvenliğini sağlayan her türlü öneriyi görüşmeye hazırız. Türk tarafı çözüm yönünde hep güçlü irade koydu. Rum tarafı maalesef bu yönde bir irade ortaya koymadı” şeklinde vurguladı.

Rum tarafının paylaşımdan yana olmayan tavırlarından vazgeçmesi gerekir” diyen Çavuşoğlu, KKTC’nin siyasi eşitliğinden ödün vermesinin mümkün olmadığını  kaydetti.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki kaynakların adaya barış tesis etmesini hep istediklerini, ancak Rum tarafının adanın doğal kaynaklarını paylaşmaya hazır olmadığını ifade ederek, önerilerinin hala masada olduğunu ve önerileri kabul edilmezse de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın faaliyetlerine devam edeceğini belirtti.

Konuşmasının sonunda Rum tarafının önerisinin de gerçeklikten uzak olduğunu ve kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin her koşulda Kıbrıs Türkünün yanında olacağının altını çizdi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir