Perşembe , Aralık 2 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Magazin / Sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde yaşamını yitirdi.

Sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde yaşamını yitirdi.

Sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde yaşamını yitirdi.

Oyuncunun vefat haberini CHP Eski İstanbul Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“Yılmaz Güney’in yakın dostu, sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Turan, ATV’de hazırlayıp sunduğu Kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali – Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer vermiş, bu yüzden programı kaldırılmıştı.”

SÜLEYMAN TURAN KİMDİR?

Süleyman Turan 19 Kasım 1936 yılında İstanbul’un Kadıköy semtinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kadıköy’de tamamladı. Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümüne başladı. Üçüncü sınıfta okulu bırakarak askere gitti. Gönüllü olarak Kore Savaşı’na katıldı. NATO askerleri arasında düzenlenen tiyatro yarışmasında birincilik kazandı.

Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Afişler, kitap kapakları hazırladı. Senaryolarını da kendisinin yazdığı çizgi roman ressamlığına Sabah gazetesinde devam etti. 1963 yılında bir derginin açtığı yarışmayı kazanarak sinemada yer aldı. Genellikle ‘esas oğlan’ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazandı. 3 film senaryosu yazan Turan çeşitli sinema filmleri ve dizilerde rol aldı.

 

Kaynak: Kıbrıs Postası

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Soylu: “Yurt İçi Terörist Sayısı 320’ye Düştü”

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Terör eylemlerinin son 5 yılda 2 bin 817’den 287’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir