Pazartesi , Mayıs 25 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ta Türkiye’nin Garantörlüğüne Her Zamankinden Daha Fazla İhtiyaç Var”

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ta Türkiye’nin Garantörlüğüne Her Zamankinden Daha Fazla İhtiyaç Var”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta Türkiye’nin garantörlüğüne her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Katimerini gazetesine demeç veren Çavuşoğlu, Crans-Montana’daki başarısızlıktan sonra yeni seçenekleri değerlendirmek gerektiğini belirterek, “Bu farklı seçeneklerin herhangi birini biz empoze etmiyoruz, hiçbirisini de dışlamıyoruz. Ama neyi müzakere edeceğimizi belirleyelim. Biz önce bir müzakere referans belgesini oluşturalım. Ondan sonra da sonuç odaklı bir müzakereye gidelim” diye konuştu.

Müzakere referans belgesi için garantör ülkeler ve Kıbrıslı tarafların katılacağı beşli gayri resmi toplantıyı adres olarak gösteren Çavuşoğlu, referans belgesinin son derece net ve muğlak ifadelerden kaçınılarak hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Müzakerelerdeki başarısızlığın sorumlusu olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i gösteren  Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türk tarafıyla herhangi bir şey paylaşmak istemeyen bir anlayış var. Biz de diyoruz ki bu sefer neyi müzakere edeceksek başta bunların net olması lazım. Somut bir şekilde, referans belgesinde bunların olması lazım. Dönüşümlü başkanlığa önce evet dedi sonra hayır dedi. Şimdi ise siyasi eşitliği kabul etmiyorum diyor. Dolayısıyla bu anlayışla müzakereye gittiğimiz zaman 50 yıl kaybettiğimiz gibi, bir 50 yıl daha kaybedebiliriz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının garantörlük sisteminin kalmasından yana olduğunu belirterek “Hidrokarbon konusunda Türkiye’nin garantörlüğü olmasaydı, Rum tarafı Türk tarafının hakkını hiçbir zaman vermeyecekti. O kadar uyarmamıza rağmen hiçbir adım gelmedi. Türkiye’nin garantörlüğü olmasaydı Kıbrıs Türk halkının hakkı yenmişti. Bana göre her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Rum tarafının hidrokarbon gelirlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile paylaşımına yönelik teklifinin kabul edilebilir olmadığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini sürdüreceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Kendi kıta sahanlığımızdaki faaliyetleri biz sorgulatmayız. Ayrıca KKTC’nin ruhsat verdiği alanlardaki faaliyetlerimizi de ortak bir çözüm buluncaya kadar devam ettireceğiz” dedi.

Çavuşoğlu, hidrokarbon gelirlerinin paylaşımı konusunda Kıbrıs Türk tarafının teklifinin birçok kesimden övgü aldığını dile getirerek teklifin hala masada olduğunu kaydetti.

 

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

SERDARLI’DA ARAZİ YANGINI

Serdarlı köyünde bugün saat 11.00 sıralarında 2 farklı noktada yangın meydana geldi.   Polisin açıklamasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir