Perşembe , Temmuz 2 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: Kısa Zamanda Turizm Yatırımları Maraş’a İlgi Gösterecek

Tatar: Kısa Zamanda Turizm Yatırımları Maraş’a İlgi Gösterecek

Başbakan Ersin Tatar, Ankara’daki temasları çerçevesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde Gazetecilerle buluştu. Başbakan Ersin Tatar kısa bir sunum yaptı ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,

Maraş’ta Rum mülkünün Türk vakıf mallarına oranla daha az olduğunu belirterek, “Hükümet olarak bu alanda ezber bozuyoruz. Kararlıyız, Maraş KKTC yönetimine kazandırılacak” dedi.

Envanter çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı ile ilgili tarih vermeyen Tatar, “Kısa zamanda turizm yatırımları Maraş’a ilgi gösterecektir. Uzun olmayan bir süreçte gereğini yapacağız” ifadesini kullandı.

Maraş projesinin ciddi bir kaynak istediğini anlatan Tatar, buna rağmen çalıştıkları projenin kendi finansmanını içinde barındırdığını vurguladı.

Maraş’ta hak iddia eden Rumlar’ın “vakıfların eski kiracısı olsa dahi bu hakkı tanıyacaklarını” belirten Başbakan, “Taşınmaz Mal Komisyonu yetkileri çerçevesinde Maraş düğümü çözülebilecek” dedi.

Türkiye ile de Maraş konusunda görüşüldüğünü ifade eden Başbakan, BM kararlarını hatırlatarak şöyle devam etti: “Maraş KKTC sınırları içerisindedir. Bizim askerimiz tarafından korunmaktadır. Sahibi, hak iddia ede kimse başvuru makamı vardır ve TMK uluslararası bir bağımsız organdır. BM adil ise, insan haklarına saygılı ise, eski sahiplerinin Maraş’a yerleşmesine itiraz etmeyecek. Yabancı şirketler var. Politikamız budur…”

 

KAYNAK: HABER KIBRIS

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Dünya Genelinde Yeni Tip Koronavirüs’te Son Durum…

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs vaka sayısının, 10 milyon 809 bin 998’e, virüsten hayatını kaybedenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir