Pazartesi , Ekim 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar Ankara’da TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile görüştü…

Başbakan Tatar Ankara’da TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile görüştü…

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara’da Başbakan Ersin Tatar onuruna öğle yemeği verdi.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan yemekte, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da yer aldı.
Yemekten sonra görüşmeye geçildi, sonrasında Oktay ve Tatar açıklama yaptı.

OKTAY

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC ile TC arasında imzalanan mali ve ekonomik işbirliği protokolü kapsamında dün itibarıyla 653 milyon TL’nin KKTC’ye aktarıldığını kaydederek, “Bu sadece başlangıç. Türkiye Cumhuriyeti nasıl ki bugüne kadar her alanda KKTC’ye tam desteğini vermişse bugünden sonra da desteğini kararlıkla vermeye devam edecek” dedi.
Oktay, “Ekonomik işbirliği, adanın elektrik ihtiyacının karşılanmasının önünü açacak, projelerin hayata geçmesini de hızlandıracak. Ulaşım sektörü de bunların içindedir” şeklinde konuştu.

Oktay, Kıbrıs politikasındaki duruşlarının net olduğunu dile getirerek, uluslararası ambargolara işaret etti, “Yapılanlar net şekilde insan hakları ve hukuk ihlalidir” dedi.

Hidrokarbon kaynaklarının kullanımına değinen Oktay, Rum tarafının ve uluslararası camianın bu konuyu oldu – bittiye getirmeye çalıştığını belirterek, “Böyle bir oldu bitti Türkiye için çalışmaz. Bunun çalışmayacağını herkes görecek” dedi.

TATAR

Başbakan Ersin Tatar da konuşmasında, ekonominin hareketleneceğini belirterek, bir takım taahhütlerin yerine getirilmesi, turizm, yükseköğrenim, hizmet sektörü, sanayi bölgeleri, reel sektör, tarımda su projesiyle ilgili yapılacak bir takım çalışmalara işaret etti.
Tatar, bu çalışmaların KKTC ekonomisinin gelişebilmesi, kalkınabilmesi, büyüyebilmesi, ülkenin dinamikleri için önemli olacağını söyledi.
Türkiye’nin reel desteği ile KKTC’de güvenli bir ortam yaratıldığını belirten Tatar, “Önemli olan, bu güvenli ortamın devam ettirilmesi” dedi.

Tatar, haksız ambargoların ve izolasyonların üstesinden gelinebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli destekleri olduğunu kaydederek, Doğu Akdeniz ile Kapalı Maraş konularında ve Ercan’a direkt uçuş için hukuki mücadele başlatma konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Başbakan Tatar, uluslararası anlaşmalarda Kıbrıs’ta iki eşit halk olduğunun kabul edildiğini belirterek, “Annan Planı süreci sonrasında Kıbrıslı Türklerin açılımları karşısında Rumlardan hiçbir iyi niyet göremedik. Ortaklık temelinde bir anlaşmaya hiçbir zaman yanaşmadılar. Bu saatten sonra siyasi eşitliğe değil, egemen eşitliğe dayalı, iki devlet temelinde bir çözüm bizi selametle ileriye taşıyabilir” dedi.

Kaynak: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir